İstanbul'da COVİD-19 sonrası 'yeni normal' ile birlikte gündelik hayatın ve evden çalışma pratiklerinin dönüşümünün kültürel antropolojik açıdan incelenmesi.
Cultural anthropological study of the transformation of daily life and work from home practices with the 'new normal' after COVID-19 in Istanbul
- Tez No: 884666
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Covid-19 Pandemisi sonrasında değişen gündelik hayat ve çalışma pratikleri konu edilmiştir. Çalışma“Yeni Normal”olarak da adlandırılan bu süreci kültürel antropolojik yaklaşımla açıklamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda araştırma 2020-2022 yılları arasında İstanbul'da katılımlı gözlem ve derinlemesine mülakat yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler ses kaydı ve alan notlarından elde edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde kuramsal çerçeve ele alınmıştır. İkinci bölümde toplumsal değişim ve çalışma pratikleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise yeni normal kavramı üzerine odaklanılmıştır. Çalışmada pandemi gibi toplumun büyük bir kesimini etkileyen olayların kültürel değişimi hızlandırdığı sonucuna ulaşılmış ve çalışma pratikleri ile kültürel değişimler arasında doğrudan bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discussed the changes in daily life and working practices after the COVID-19 pandemic. This research aimed to explain this period, which is also called New Normal, from a cultural anthropological perspective. Therefore, research has been conducted through participant observation and in-depth interviews between 2020-2022 in Istanbul. The data in this research was collected through audio recordings and field notes. In the first chapter theoretical framework are discussed. In the second chapter, social change and working practices are discussed. The third chapter focused on the concept of New Normal. The research concluded that events affecting a large part of society, such as the pandemic, accelerated cultural change, and there is a direct relationship between working practices and cultural change.