5083 H111 ile 6082 alaşımlarının TIG kaynak yöntemi kullanılarak iki farklı tel ve akım parametresinde kaynatılması ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Welding of 5083 H111 and 6082 alloys using TIG welding method with two different wires and current parameters and examining their mechanical properties
- Tez No: 884706
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AHLATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, 5083 H111 ile 6082 alüminyum alaşımlarının tungsten inert gaz yöntemiyle kaynak edilebilirliği iki farklı tel kullanılarak yapılmıştır. Kaynak işleminde kaynak parametreleri sabit kabul edilmiştir. Kaynak işlemi altı farklı numuneye yapılmıştır. Bu işlemler kaynak telleri ve seçilen alüminyum alaşımlarına göre seçilmiştir. Kaynak işlemleri alüminyum levhalar halinde temin edilen malzemelerin üç farklı kombinasyonu (5083*5083, 6082*6082, 5083*6082) ve iki farklı tel kombinasyonu olarak yapılmıştır. Yapılan kaynak işlemleri sonrasında kaynaklı bölgelerin dayanımların tespit edilmesi için çekme deneyleri yapılmıştır. Çekme deneyleri için kaynaklı bağlantının üç farklı noktasından numuneler alınmıştır. Ayrıca kaynaklı bölgelerin mikroyapı analizi yapılmıştır. Çekme deneyi sonuçlarına göre en yüksek çekme dayanımı değeri 286,9626 N/mm2 ve en düşük çekme dayanımı değeri ise 179,4389 N/mm2 olarak tespit edilmiştir. Mikroyapı analizi sonuçlarına göre kaynak işleminin genel olarak homojen dağılım sergilediği ve bazı parametrelerde dentritik yapıların oluştuğu gözlenmiştir. Bu tez çalışmasıyla TIG kaynak yönteminin seçilen malzemeler için uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the weldability of 5083 H111 and 6082 aluminum alloys by the tungsten inert gas method was carried out using two different wires. In the welding process, welding parameters are assumed to be constant. Welding was done on six different samples. These processes were chosen according to the welding wires and the selected aluminum alloys. Welding processes were carried out in three different combinations of materials supplied in the form of aluminum sheets (5083*5083, 6082*6082, 5083*6082) and two different wire combinations. After the welding processes, tensile tests were carried out to determine the strength of the welded areas. For tensile tests, samples were taken from three different points of the welded connection. Additionally, microstructure analysis of the welded areas was performed. According to the tensile test results, the highest tensile strength value was determined as 286.9626 N/mm2 and the lowest tensile strength value was 179.4389 N/mm2. According to the microstructure analysis results, it was observed that the welding process generally exhibited a homogeneous distribution and dendritic structures were formed in some parameters. With this thesis study, it has been concluded that the TIG welding method is suitable for the selected materials.