Babacan (paternalist) liderlik tarzının çalışanların işten ayrılma niyeti ve örgütsel özdeşleşme davranışlarına etkisi: bir alan çalışması
The impact of paternalistic leadership style on employees' turnover intention and organizational identification behaviors: A field study
- Tez No: 884738
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türkiye gibi kolektivist (toplulukçu) özellikleri fazla olan kültürler için geçerliliği yüksek olan Babacan Liderlik Tarzının, çalışanların örgütleriyle özdeşleşmelerini sağlayarak örgüt için ekstra çaba ve performans gösterip göstermediklerini saptamak ve ayrıca Babacan Liderlik Tarzının çalışanların Örgütsel Özdeşleşme düzeyleri ile İşten Ayrılma Niyetleri üzerindeki etkilerini incelemek amaçlanmaktadır. Çalışmanın amacı, çalışanlar tarafından algılanan Babacan Liderlik Tarzının çalışanların İşten Ayrılma Niyeti ve Örgütsel Özdeşleşme davranışları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın amacı kapsamında gerçekleştirilen saha araştırmasında veri toplama yöntemlerinden anket tekniği kullanılacaktır. Araştırma evrenini Şanlıurfa ilinde faaliyet gösteren bankalarda çalışan 949 kişi oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi ise %95 güven aralığı ve 0,5 hata payı ile kolayda örneklem yöntemi ile seçilecek en az 274 kişiden oluşması planlanmış toplamda 351 katılımcıya ulaşılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda Babacan Liderlik Tarzı ile Örgütsel Özdeşleşme arasında yüksek düzeyde ve pozitif yönlü; Babacan Liderlik Tarzı ile İşten Ayrılma Niyeti arasında yüksek düzeyde fakat negatif yönlü bir ilişki olduğu görülmektedir. Ayrıca İşten Ayrılma Niyeti ile Örgütsel Özdeşleşme arasında yüksek düzeyde fakat negatif yönlü bir ilişki olduğu da görülmektedir. Yapılan regresyon analizi sonucunda Babacan Liderlik Tarzının İşten Ayrılma Niyetini negatif yönde ve anlamlı olarak; Örgütsel Özdeşleşmeyi ise pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the applicability of the Paternalistic Leadership Style, which is highly relevant for cultures with collectivist characteristics like Turkey, in fostering employees' Organizational Identification and determining whether it encourages extra effort and performance within the organization. Additionally, the study seeks to examine the effects of Paternalistic Leadership Style on employees' levels of Organizational Identification and their Intentions to Leave the Organization. The research utilizes a survey method for data collection in the field study conducted within banks operating in Şanlıurfa province, involving a total of 949 employees in the population. The research sample consists of 351 participants, selected using convenience sampling with a confidence level of 95% and a margin of error of 0.5%. Data obtained were analyzed using the SPSS software package. The study reveals a significantly positive relationship between Paternalistic Leadership Style and Organizational Identification, as well as a significantly negative relationship between Paternalistic Leadership Style and Intention to Leave the Job. Furthermore, a significantly negative relationship is observed between Intention to Leave the Job and Organizational Identification. Regression analysis indicates that Paternalistic Leadership Style significantly and negatively influences Intention to Leave the Job, while positively and significantly influencing Organizational Identification.