İlkokul sosyal bilgiler dersinde ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarısına, motivasyonuna ve kalıcılığa etkisi
The effect of flipped learning model on students' academic achievement, motivation and retention in primary school social studies course
  1. Tez No: 884749
  2. Yazar: GAMZE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER ALADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, ilkokul Sosyal Bilgiler dersinde ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarısına, motivasyonuna ve öğrenmenin kalıcılığına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın yöntemi, nicel araştırma yöntemlerinden öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında Aydın ilinin Efeler ilçesinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören dördüncü öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubu, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılarak deney grubunda 22, kontrol grubunda 22 olmak üzere toplam 44 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“Akademik Başarı Testi”ve“Akademik Motivasyon Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS 22 Paket Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde normallik testi, İlişkisiz Örneklemler t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, mevcut öğretim programının uygulandığı kontrol grubuna kıyasla ters yüz öğrenme modelinin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin akademik başarı ve motivasyon düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda, öğrenme kalıcılığının deney grubunda bulunan öğrencilerin lehine anlamlı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu araştırma kapsamında, ilkokul Sosyal Bilgiler dersinde uygulanan ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarısını artırdığı, öğrencilerin motivasyon düzeylerini yükselttiği ve öğrenmenin kalıcı olmasını sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin akademik başarılarının, derse yönelik motivasyonlarının ve öğrenme kalıcılığının artmasında ters yüz öğrenme modelinin uygulanabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, aims to examine the impact of the flipped learning model in elementary Social Studies classes on students' academic achievement, motivation, and learning retention. The method of the research was determined as a quasi-experimental design with pre-test post-test control group among quantitative research methods. The study group consists of fourth-grade students attending a public school in the Efeler district of Aydın province during the 2022-2023 academic year. The study group consists of a total of 44 students, with 22 in the experimental group and 22 in the control group selected using non-random sampling methods. The data of the study were obtained using an“Academic Achievement Test”and“Academic Motivation Scale”developed by the researcher. The data were analyzed using the SPSS 22 Package Program, with normality tests, Independent Samples t-test, and ANOVA used for analysis. As a result of the study, it was found that there was a statistically significant increase in the academic achievement and motivation levels of students in the experimental group where the flipped learning model was applied compared to the control group where the current curriculum program was implemented. Additionally, it was revealed that learning retention was significantly in favor of the students in the experimental group. This research concluded that the implementation of the flipped learning model in elementary Social Studies classes enhances academic achievement, increases student motivation levels, and ensures learning retention. The flipped learning model is recommended for improving students' academic achievements, motivation towards the subject, and learning retention.