İlkokul sosyal bilgiler dersinde Ters Yüz Edilmiş Öğrenme Modeli uygulamaları: Bir eylem araştırması
Flipped Classroom practices in primary school social studies lesson: An action research
  1. Tez No: 773795
  2. Yazar: CAN UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR GÜRDOĞAN BAYIR, PROF. DR. MEHMET GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, ilkokul sosyal bilgiler dersi kapsamında ters yüz edilmiş öğrenme modelinin öğrenme-öğretme sürecine yansımasını ortaya koymaktır. Eylem araştırması desenine göre tasarlanan araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılarak belirlenmiştir. Bu kapsamda araştırma 8 ilkokul 4. sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Öğrencilerle sosyal bilgiler dersinde ters yüz edilmiş öğrenme modeline göre tasarlanan toplam yedi eylem döngüsü gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak; kişisel bilgi formu, Etkin Vatandaşlık ve Küresel Bağlantılar öğrenme alanları akademik başarı testleri, araştırmacı günlüğü, öğrenci günlüğü, öğrenci ürünleri, sanal sınıf ortamı verileri, gözlem notları, geçerlik komitesi kararları ve yarı yapılandırılmış görüşme kayıtları kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri mann whitney-u ve wilcoxon testi ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise tematik analiz ile çözümlenmiştir. Araştırmada ters yüz edilmiş öğrenme modeline dayalı olarak gerçekleştirilen öğretim etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarılarını geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğrencilerin ters yüz edilmiş öğrenme modeli uygulamasına dayalı olarak gerçekleştirilen öğretim sürecinden keyif aldıkları, ders içeriğinin kendilerine ders öncesinde ve videolarla sunulmasından memnun oldukları, modelin öğrencilere kendi bireysel hızlarında ilerleme, tekrar yapabilme ve ders içeriğine istenilen zamanda erişebilme olanağı tanıdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to reveal the reflection of the flipped learning model on the learning-teaching process within the scope of primary school social studies course. The participants of the study, which was designed according to the action research design, were determined using criterion sampling. The research was conducted with 8 primary school 4th grade students. A total of seven action cycles designed according to the flipped learning model were carried out in the social studies course. As data collection tools in the research; personal information form, academic achievement tests, researcher diary, student diaries, student products, virtual classroom environment data, observation notes, validity committee decisions and semi-structured interview records were used. Quantitative data of the study were analyzed with Mann Whitney-u and Wilcoxon tests. Qualitative data were analyzed by thematic analysis method. In the research, it was concluded that the teaching activities based on the flipped learning model improved the academic achievement of the students. In addition, it was determined that the students enjoyed the teaching process based on the flipped learning model practice and were satisfied with the fact that the course content was presented to them in advance with videos. It has been revealed that the model allows students to progress at their own individual pace, to repeat and to access the course content at any time.