Karapınar yöresindeki kuzularda beyaz kas hastalığının görülebilirliği ve hastalığın teşhisinde kreatin kinaz aspartat aminotransferaz, laktat dehidrogenaz ve alkalen fosfotaz enzimlerinin rolü
Probability white muscle disease in lambs in Karapınar region and importance of creatine enzymes activetes for the dragnosis of while muscle disease
- Tez No: 88479
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
6.0ZET Bu çalışma, Karapınar yöresindeki kuzularda beyaz kas hastalığının görülebilirliği ve hastalığın teşhisinde serum kreatin kinaz, aspartat aminotransferaz, laktat dehidrogenaz ve alkalen fosfataz enzim aktivitelerinin önemini ortaya koyma amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla hayvan materyali olarak 7-25 günlük, 5-13 kg canlı ağırlığında beyaz kas hastalık semptomu gösteren 54 adet ve 10 sağlıklı olmak üzere toplam 64 baş akkaraman kuzu kullanıldı. Hayvanların tümünün rutin klinik muayenesi yapıldıktan sonra, klinik olarak beyaz kas hastalığı teşhisi konan kuzulardan ve sağlıklı kuzulardan yöntemine uygun olarak vena jugularis'den kan örnekleri alındı ve serumları çıkartıldı. Serum örneklerinden kreatin kinaz, aspartat aminotransferaz, alkalen fosfataz ve laktat dehidrogenaz enzim aktiviteleri ticari kitlerle otoanalizör ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Probability o/Seing White Muscle Disease in Ijxmbs in Karapınar Region and Importance of Ceratin Kinase, Aspartate Aminotranspherase, lactate Dehydrogenase and Alkalen Phosphatse Enzymes Activites for The Diagnosis of While Muscle Disease This stuy was undertaken to determine probability of seing white muscle disease in Lambs in Karapınar Region and, importance of ceratin kinase, aspartate aminotranspherase, lactate dehydrogenase and alkalen phosphatse enzymes activites for the diagnosis of white muscle disease. In this study, 54 lambs with white muscle disaese and 10 healthy lambs (aging between 7-25 days and weighting between5-13 kg ) has been used as a materials. After clinical examination, blood semples were obtained from the jugular vein in healthy lambs and lambs with white muscle disease. Aspartate Aminotranspherase, alkalen phosphatase, cereatin kinase and lactate dehydrogenase enzymes activity were measured in sera by autoanalyser.