Broylerlerde rasyonlara ilave edilen vitamin C'nin plazma kolesterol seviyesi ve canlı ağırlık artışına etkisi
The Effect of suplemented vitamin C on plasma cholesterol levels and body weight gain in broiler chicks
- Tez No: 88480
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET NİZAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET: S Û Sağlık Bilimleri F.nsritiisiî Biyokimya (VET) Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-1999 Kenan Şenel Danışman: Prof. Dr. Mehmet Nizamlıoğlu Broylerlerde Rasy onlara İlave Edilen Vitamin C'nin Plazma Kolesterol Seviyesi ve Canlı Ağırlık Artışına Etkisi Çalışma broylerlerde rasyona vitamin C ilavesinin plazma kolesterol seviyesi ve canlı ağırlık artışına etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmada materyal olarak, 236 adet Avian Farms ırkı broyler civcivi kullanıldı. Hayvanlar günlük olarak alınıp, S.Ü. Veteriner Fakültesi Deneme ve Uygulama ünitelerine getirilerek 28 gün beslendi. İlk gün hayvanlar rastgele seçilip dört gruba ayrıldı. Kontrol grubu sadece etlik civciv yemi ile, deneme 1,2,3. gruplar ise sırasıyla 250, 500, 1000 mg/kg vitamin C ilaveli yemle beslendi. Deneme süresince yem ve suları ad libitum olarak verildi. 7 günde bir olmak üzere (1, 7, 14, 21, 28) tartımlan yapıldı. 7> 14 ve 21. Gündekilerin en hafiflerinin, 28. günde de kalanların hepsinin boyun venalan kesilerek heparinli tüplere kan örnekleri alınıp usulüne uygun olarak plazma elde edildi. Otopsi ile cinsiyet tespiti yapıldı. Plazma örneklerinde, vitamin C analizleri kolorimetrik metot ile, kolesterol analizleri ise ticari test kiti ile spektrofotometrik olarak yapılmıştır. Sunulan araştırmada dişilerde plazma vitamin C düzeyi 7, 14, 21. günlerde en yüksek 3. grupta görüldü, gruplar arası plazma vitamin C düzeyi farkı istatistiki açıdan 7. günde p0.05 düzeyinde tespit edildi. Çalışma sırasında zamanla bütün gruplarda plazma vitamin C düzeyi yükselirken kolesterol düzeyi düştü. Dişilerin gruplar arası kolesterol düzeyi farkı ise istatistiki açıdan önemli bulunmadı. Ayrıca dişilerde gruplar arası canlı ağırlık farkının çalışmanın tüm günlerinde istatistiki açıdan önemsiz olduğu tespit edildi. Erkeklerde gruplar arası canlı ağırlık farkı çalışmanın 1. gününde istatistiki açıdan önemsiz (p>0>05) iken 28.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The effect of supplemented vitamin C on plasma cholesterol levels and body weight gain in broiler chicks. This study was made to find out the effect on plasma cholesterol level and body weight gain of supplemented vitamin C on broiler diet. In this study 236 Avian Farms race broilers were used. The animals were feedat 28 day, daily bringing to Resarch and Trying Unity of Selçuk University Veterinary Faculty. In first day the animals were divided to 4 groups with selecting random. Control group was only feed broiler diet, however test 1st, 2nd, 3rd groups were feed in rows 250, 500^1000 mg/kg vitamin C supplemented in diet. Diets and drinking waters were given as ad libitum during the trial. At each 7 days (7, 14, 21, 28) they were weighted. In 7, 14 and 21* day the neck venas of the lightest of them and in 28th day the neck venas the rest of them were cut and taking the blood samples to heparined tubes, the plasma was obtained in recognized way. Sexuality was determined with autopsy. In plasma samples vitamin C analyses were made with colorimetric method and cholesterol analyses were made with commercial test kit as spectrofotometric. In this experiment the plasma vitamin C level in females were seen the highest in third group at 7, 14,21st days, plasma vitamin C level difference among the groups was found statistically in 7th day p0.05 was obtained. During the study in all groups when plasma vitamin C level was increased the cholesterol level was decreased. Among the groups the cholesterol level differences of females was not take an account statistically. In addition, it is determined that in females the body weight difference among the groups statistically is not significant in all days of the study.