Kırâat ilminde istişhâd metodu (Keşşâf ve Zâdü'l-Mesîr tefsirleri örneği)
The method of istishâd in the science of qira'at(examples from the tafsirs of al-Kashshaf and Zad Almasir)
- Tez No: 884857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED HAYRİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu yüksek lisans tezi, İbnü'l-Cevzî'nin“Zâdü'l-Mesîr”ve Zemahşerî'nin“Keşşâf”tefsirlerinde kırâatlerin istişhâd metodu ile nasıl ele alındığını karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Araştırma, her iki tefsirde de kırâat farklılıklarını belirlemek ve bunların tefsir metinleri üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde analiz etmek için nitel araştırma yöntemlerini temel almıştır. İbnü'l-Cevzî, hadis ve tefsir ilimlerinde derinleşmiş bir alim olarak, kırâat farklılıklarını çoğunlukla rivayetlere dayanarak yorumlarken, Zemahşerî dil ve belagat bilimlerine olan hakimiyeti ile dilbilimsel analizlere büyük önem vermiştir. Her iki tefsirin kırâat yorumları, İslâmî ilimlerde kırâat çeşitliliğinin anlaşılmasına katkıda bulunmuş ve metodolojik farklılıklar, kırâat ilminin zenginliğini ve çeşitliliğini ortaya koymuştur. Bulgular, İbnü'l-Cevzî ve Zemahşerî'nin kırâatleri farklı metotlarla nasıl ele aldıklarını ve bu yaklaşımların tefsirlerine nasıl yansıdığını göstermiştir. Ayrıca, her iki tefsirin kırâat ilmine olan katkıları değerlendirilmiş ve İslâmî tefsir literatüründe bu eserlerin benzersiz yerlerini belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
This Master's thesis comparatively examines how the Qira'at (canonical readings of the Qur'an) are utilized in the Tafsirs (Qur'anic exegesis)“Zâdü'l-Mesîr”by Ibn al-Jawzi and“Kashshaf”by Zamakhshari. The research fundamentally employs qualitative methods to determine and analyze the variations of Qira'at and their implications within the texts of both Tafsirs. Ibn al-Jawzi, deeply rooted in Hadith and Tafsir sciences, interprets variations in Qira'at through traditional narratives, whereas Zamakhshari, with his command over language and rhetoric, places significant emphasis on linguistic analyses. The interpretations of Qira'at in both Tafsirs contribute to the understanding of Qira'at diversity in Islamic sciences and highlight the methodological differences, showcasing the richness and diversity of the field. The findings demonstrate how Ibn al-Jawzi and Zamakhshari address Qira'at through different methodologies and how these approaches are reflected in their Tafsirs. Additionally, the contributions of both Tafsirs to the science of Qira'at are assessed, establishing their unique positions within the Islamic exegetical literature.