Temettuat defterlerine göre Ginolu Kazası'nın (Abana, Bozkurt, Çatalzeytin) sosyo- ekonomik yapısı
Socio-economic structure of Ginolu District (Abana, Bozkurt, Çatalzeyti̇n) according to temettuat registers
- Tez No: 884875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmayla, Tanzimat Dönemi uygulamalarından biri olan 1844-1845 tarihli temettuat defterlerine göre Bolu Eyaletinin Sinop Sancağına bağlı Ginolu kazasının idari, sosyal ve ekonomik yapısı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Buna göre XIX. yüzyılın ortalarında kazada 25 divan ve 102 köy bulunmaktadır. 1775 haneden ibaret olan Ginolu kazasının tahmini nüfusu ise 8875'tir. İncelediğimiz Ginolu temettuat defterlerinde 38 farklı isim geçmektedir. Bu isimler arasında kullanım sıklığı bakımından Mehmet ismi %25'lik oranla ilk sırada yer almaktadır. İsimlerle birlikte kullanılan lakaplar da kazanın sosyal hayatına ışık tutmaktadır. Bu anlamda Ginolu ahalisi daha çok babalarının fiziki durumlarını belirten lakaplarla anılmakta olup“Kara”lakabı öne çıkmaktadır. Bununla birlikte baba mesleğini lakap olarak kullananların sayısı da az değildir. Ayrıca dinî terim belirten lakaplara da fazlaca rastlanmaktadır. Bu anlamnda“Hacı”sık kullanılan lakaplar arasındadır. Bölgenin coğrafi yapısı ve iklim koşulları kazanın ekonomik potansiyelini ve kaza genelinde icra edilen mesleklerin dağılımını doğrudan etkilemiştir. Kazada 50 farklı meslek icra edilirken halkın % 41,8'ini oluşturan 736 hane geçimini denizcilik ile ilgili çeşitli mesleklerden sağlamıştır. Halkın % 33'ünü oluşturan 600 hane ise geçimini kerestecilik yaparak kazanmıştır. Tarım ve hayvancılık ise kazanın genelinde görülmekle birlikte tek başına geçim kaynağı olamamıştır. Tarımsal üretimde buğday ilk sırada yer alırken arpa, mısır, siyez, yulaf, keten, keten tohumu ve çeşitli meyveler de yetiştirilmiştir. Hayvancılıkta ise büyükbaş hayvancılık ön plana çıkarken küçükbaş hayvancılığın yanı sıra yük ve binek hayvancılığı ve arıcılık da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The administrative, social and economic structure of Ginolu District of Sinop Sanjak of Bolu Province was revealed in the Temettuat Registers of 1844-1845. XIX. In the middle of the century, Ginolu district consisted of 25 councils and 102 villages. According to dividend records, the estimated population in the district, where there are 1775 households, is 8875. While 38 different names were involved in the accident, Hz. The names of the Prophet and Ahl al-Bayt come to the fore. So much so that the names Mehmet, Mustafa, Ahmet, Ali, Hasan and Hüseyin were used by 69% of the household owners. In Ginolu, people mostly refer to fathers with nicknames that indicate their physical condition. The number of people who use their father's profession as a nickname is not small. In addition, nicknames indicating religious terms are also common in the district. Because the nickname“Hacı”comes second after the nickname“Kara”, which was most used in the accident. While 50 different professions were practiced in the district, 736 households, constituting 41.8% of the population, earned their living from various maritime-related professions. 600 households, which constitute 33% of the population, earned their living from lumbering. Although agriculture and animal husbandry are seen throughout the region, they have not been the only source of income.