Artificial lighting and visual perception of exhibited objects in museums
Müzelerde sergilenen nesnelerin yapay aydınlatma ve görsel algılaması
- Tez No: 884888
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Müzecilik, Architecture, Museology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Müzelerde sergilenen nesnelerin algılanmasını etkileyen başlıca faktörler yapay aydınlatmanın şiddeti ve türü, renk, ışık kaynağı ile eser arasındaki mesafe, ses/gürültü, kokudur. Bu tez kapsamında, müzelerdeki görsel algı ve yapay aydınlatmanın etkisi araştırma konusu olarak ele alınmıştır. Başkent Üniversitesi kampüsünde yer alan Abdürrahim TUNCAK Atatürk Evi Müzesi, örnek çalışma olarak seçilmiştir. Çalışmanın amacı, Abdürrahim TUNCAK Atatürk Evi Müzesi'nin dört sergi odasındaki yapay aydınlatmayı ve görsel algıyı analiz etmek ve ideal koşullara ulaşmak için alternatif bir model önermektir. Sergilenen nesnelerin maruz kaldığı ışık seviyelerini ölçmek için dijital bir lüksmetre kullanılmış ve altı tasarım stratejisi dikkate alınarak DIALux adlı yapay aydınlatma, modelleme ve render yazılımı kullanılarak yeni modeller önerilmiştir. Tasarım aşamasında ziyaretçilerin dikkatini ve sergilenen nesnelerin görünürlüğünü maksimize etmek, kamaşmayı en aza indirmek, önerilen ışık seviyesine ulaşmak ve nesneleri ilgili kavramlarına ve ışığa duyarlılıklarına göre kategorize etmek için ana tasarım stratejileri tavsiye edilmiştir. Son olarak, altı tasarım sonucuyla bir kılavuz hazırlanmış ve gelecekteki çalışmalar için olası araştırma konuları önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: müzelerde yapay aydınlatma, görsel algılama, aydınlatma seviyesi, ışığa duyarlılık
Özet (Çeviri)
The primary factors which affect the exhibited objects in museums are the intensity and type of artificial lighting, color, the distance between the light source and the artwork, and external factors like sound, odor etc. Within the scope of this thesis, the impact of visual perception and artificial lighting in museums is the focus of study. The Abdürrahim TUNCAK Atatürk House Museum at Baskent University campus is selected as a case study. The aim of this study is to analyze the artificial lighting and visual perception of four exhibition rooms of Abdürrahim TUNCAK Atatürk House Museum and propose an alternative model to achieve optimum conditions. A digital lux meter is used to measure light levels that displayed objects are exposed to, and by considering 6 design strategies, new models are proposed using artificial lighting, modelling and rendering software – DIALux. Maximizing visitors' focus of attention and visibility of displayed objects, minimizing glare, achieving recommended light level, and categorizing artifacts according to their related concepts and susceptibility to light, are the main suggested design strategies during the design phase of the study. Finally, a guideline with 6 design outcomes is prepared, followed by mentioning possible research for future studies. KEYWORDS: artificial lighting in museums, visual perception, light level, susceptibility to light