Tekerlekli sandalye navigasyonu sırasında karşılaşılan beklenmedik engellerin ortadan kaldırılmasına yönelik işbirlikçi sistem tasarımı
A collaborative system design for removing the unexpected obstacles encountered during a wheelchair navigation
  1. Tez No: 884939
  2. Yazar: ABDULLAH KIRMIZIBİBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada; kullanıcılarla iş birliği yaparak her zaman en güncel haritayı ve en uygun güzergahı sunacak, engelli birimleriyle iş birliği yaparak da güzergâh üzerindeki beklenmedik engellerin (örneğin, bir rampanın kullanılmasını engelleyecek şekilde park edilmiş bir araç) en kısa sürede kaldırılmasını sağlayacak bir sistem tasarımlanmıştır. Sistem geliştirilirken; harita teknolojileri, mobil yazılım geliştirme yöntemleri ve web programlama teknolojilerinden faydalanılmıştır. Bu sistemin; (1) engellerin daha kısa sürede ortadan kaldırılmasına ve engeller kaldırılıncaya kadar başka engelli bireylerin de mağdur olmamasına, (2) toplumda engelli bireylere karşı sorumluluk bilincinin giderek artmasına, (3) ulaşım haklarını sorunsuz bir biçimde kullanabilen engelli bireylerin, toplumla daha çok bütünleşmesine ve (4) toplumun ekonomik ve sosyal refah düzeyinin artmasına katkıda bulunacağına inanılmaktadır. Tasarım süreci; mevcut durum analizi, veri toplama, web haritası hazırlama, mobil uygulama geliştirme ve test aşamalarını içermekte olup, bu aşamalarda kullanıcı geri bildirimleri de dikkate alınmıştır. Sistem, testlerden başarıyla geçmiştir. Bununla birlikte, sistemden beklenen faydaların optimum düzeyde sağlanabilmesi; geliştirilen mobil uygulamanın kullanıcı sayısının artmasına, kullanıcıların mobil uygulama şikâyet aracını kararlılıkla kullanmalarına ve yetkililerin gelen şikayetleri kararlılıkla değerlendirmelerine bağlıdır. Mobil uygulama kullanıcı sayısı arttıkça, şikâyet sayısı da giderek artacak ama bir süre sonra, toplumun bu konudaki bilinci ve duyarlığı da giderek artacağı için, şikâyet sayısının giderek azalacak ve beklenen faydalar sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, we designed a system that cooperates with users to always provide the most up-to-date map and the most suitable route and cooperates with disability units to ensure that unexpected obstacles on the route (for instance, a vehicle parked in a way that prevents the use of a ramp) are removed as soon as possible. The development of this system utilized mapping technologies, mobile software development methods, and web programming technologies. It is believed that this system will contribute to (1) eliminating obstacles in a shorter period of time and preventing other people with disabilities from being aggrieved until the obstacles are removed, (2) increasing awareness of responsibility towards people with disabilities in the society, (3) the greater integration of people with disabilities, who can use their transportation rights without any problems, with society and (4) increasing the economic and social welfare level of the society. The design process includes current situation analysis, data acquisition, web mapping, mobile application development and experimental testing phases during which user feedback has also been considered. The system has successfully passed the tests. However, the optimum level of expected benefits of the system depends on the number of users of the mobile application developed, the users' consistent use of the mobile application complaint tool, and the authorities' consistent evaluation of the complaints received. As the number of mobile application users increases, the number of complaints will gradually increase, yet after a while, as the awareness and sensitivity of society on this issue will gradually increase, the number of complaints will gradually decrease and the expected benefits will be achieved.