E-Nabız kişisel sağlık sistemi uygulamasının kullanım durumunun lojistik regresyon analizi ile incelenmesi
Examining the usage status of e-Pulse personal health system with logistic regression analysis
  1. Tez No: 884940
  2. Yazar: MERAL TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Teknolojik gelişmeler ve teknoloji temelli uygulamaların yaygınlaşması sonucunda sağlık hizmetlerinin sunulmasında önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Bu değişiklikler, bireylerin kişisel sağlık işlemlerini takip etme ve sağlık hizmetleri süreçlerini daha etkili bir şekilde yönetme imkânı sağlamıştır. Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında, e-Nabız kişisel sağlık sistemi, 2015 yılında hayata geçirilmiş ve kişisel sağlık veri ve bilgi yönetimi uygulamalarının yaygınlaşmasında önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu çalışmanın amacı, 18 yaş ve üzeri kişilerin e-Nabız kişisel sağlık sistem uygulamasını kullanım durumu ve kullanım sıklığını araştırmak ve belirlenen değişkenlere göre ilişkileri analiz ederek öneriler geliştirmektir. Veriler, frekans, yüzde dağılımları, ki-kare analizi ve lojistik regresyon analiz yöntemleriyle analiz edilmiştir. Çalışmaya 402 kişi katılmıştır ve örneklemdeki kişilerin %87,8'inin e-Nabız kişisel sağlık sistemini kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Son 1 yıl içinde e-Nabız uygulamasını kullananların kullanım sıklığı dağılım oranları şu şekildedir: %55'i 1-5 kez, %19'u 6-10 kez, %9'u 11-15 kez ve %17'si 15 ve üzeri kez kullanmıştır. Lojistik regresyon modelleri (enter, forward ve backward) ile yapılan analizlerde, eğitim, dijital uygulamaların kullanılabilirlik ve sağlık kurumuna gidiş sıklığı değişkenlerinin e-Nabız kişisel sağlık sistemi uygulamasını kullanımında etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. E-Nabız kişisel sağlık sistemini kullanma sıklığında ise yapılan lojistik regresyon analizinde; ailede sağlık çalışanı olma, tedavi süreci devam eden sağlık problemi olma, sağlık kurumlarına gidiş sayısı, yakınlarının sağlık durumlarıyla ilgili e-Nabız kişisel sağlık sistemini kullanma, sağlık kuruluşundan alınan hizmeti değerlendirme ve randevu işlemlerini yapabilme değişkenlerinin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of technological developments and the widespread use of technology-based applications, significant changes have occurred in the provision of health services. These changes have enabled individuals to track their personal health transactions and manage their healthcare processes more effectively. Within the scope of the Health Transformation Program, the e-Nabız personal health system was launched in 2015 and became an important milestone in the spread of personal health data and information management applications. The aim of this study is to investigate the usage status and frequency of use of e-Nabız personal health system application by people aged 18 and over, and to develop recommendations by analyzing the relationships according to the variables determined. Data were analyzed using frequency, percentage distributions, chi-square analysis and logistic regression analysis methods. 402 people participated in the study and it was concluded that 87.8% of the sample used e-Nabız personal health system. The distribution of the frequency of use of e-Nabız application in the last 1 year is as follows: 55% used it 1-5 times, 19% used it 6-10 times, 9% used it 11-15 times and 17% used it 15 or more times. In the analyses conducted with logistic regression models (enter, forward and backward), it was concluded that the variables of education, usability of digital applications and frequency of visits to health institutions were effective in the use of e-Nabız personal health system application. In the logistic regression analysis performed on the frequency of using the e-Nabız personal health system, it was concluded that the variables of having a health worker in the family, having a health problem with ongoing treatment process, the number of visits to health institutions, using the e-Nabız personal health system regarding the health status of relatives, evaluating the service received from the health institution and being able to make appointment procedures were effective.