Otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında (ODPBH) manyetik rezonans (MR) ile ölçülen böbrek volümü ile böbrek fonksiyonları arasındaki ilişki
The relationship between renal volume measured by magnetic resonance (MR) and renal functions in patients with autosomal dominant polycystic kidney disease (ODPBH)
  1. Tez No: 884958
  2. Yazar: SEDEF ATEŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GARİP ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ODPBH nadir görülen bir hastalık olmasına rağmen kalıtsal böbrek hastalıkları arasında ilk sırada, kronik böbrek hastalığı (KBH) etiyolojsinde dördüncü sırada yer alan renal kist oluşumu ve renal volümün artması ile tanımlanan, çeşitli böbrek dışı bulguları da olabilen tübülointestinal hastalıktır. Çalışmamızdaki hedefimiz; kliniğimizde takip edilen ODPBH tanılı hastaların manyetik rezonans (MR) ile ölçülen böbrek volümleri ile hastalarımızın demografik ve laboratuvar verileri arasındaki ilişkinin retrospektif incelenmesidir. Hastalarımızın yaş ortalaması 45±12,58, BMI ortalaması 26,29±3,6 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Although ADPKD is a rare disease, it is a tubulointestinal disease that ranks first among hereditary kidney diseases and ranks fourth in the etiology of chronic kidney disease (CKD), defined by renal cyst formation and increased renal volume, and may also have various extrarenal findings. Ourgoal in ourwork is; This is a retrospective examination of the relationship between the renal volumes measured by magnetic resonance (MR) and the demographic and laboratory data of patients diagnosed with ADPKD followed in ourclinic. In this study we aimed to; retrospective examination of the relationship between the renal volumes measured by magnetic resonance and the demographic and laboratory data of patients diagnosed with ADPKD followed in our clinic. The average age of our patients was 45±12.58 and the average BMI was 26.29±3.6.