İmplantasyon döneminde hiperglikolize hcg'nin ilk trimester gebelik sonuçlarına etkisi
  1. Tez No: 885017
  2. Yazar: ERDEM GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN İLKER ARIKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SERTEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
AMAÇ: H-hCG'nin birinci trimesterdeki düşük tehdidinde gebelik sonuçlarını öngörmedeki rolünü gebeliğin implantasyon döneminde serumda bakılan H-hCG değeri ile göstermek ve birinci trimester boyunca takip edilen sağlıklı ve sağlıksız seyreden gebeliklerin H-hCG değerlerini gebelik prognozlarıyla olan ilişkilerini karşılaştırmak. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmamız, Kocaeli Şehir Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, Kocaeli, Türkiye'de, tek merkezli“Prospektif gözlemsel”olarak Aralık 2023 – Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmaya Kocaeli Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan 28/12/2023 tarihinde 2023-19 sayılı protokol numarası ile etik kurul onayı alındıktan sonra başlandı. Dahil edilme kriterlerini sağlayan her hastaya çalışma hakkında sözel ve yazılı bilgi verildi ve yazılı onam alındı. Çalışmaya toplamda 89 gebe katılım sağladı. Aktif şikayeti olmayan gebelik şüphesiyle kadın hastalıkları ve doğum polikliniklerimize başvuran hastalardan gebeliğin implantasyon döneminde olanlardan serumda H-hCG değeri bakıldı. Birinci trimester sonuna kadarki gebelik takipleri sonucunda çalışmamıza dahil olan 89 gebe iki gruba ayrılmış; sağlıklı seyredenler ile gebeliği sonlanmış olanların implantasyon döneminde bakılan H-hCG değerleri karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler için SPSS 22.0 programı kullanıldı ve P0.05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To demonstrate the role of H-hCG in predicting pregnancy outcomes in threatened miscarriage in the first trimester, with the H-hCG value measured in serum during the implantation period of pregnancy, and to compare the H-hCG values of healthy and unhealthy pregnancies followed during the first trimester and their relationship with pregnancy prognoses. MATERIALS AND METHODS: Our study was conducted as a single-center“Prospective observational”study at Kocaeli City Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic, Kocaeli, Turkey, between December 2023 and February 2024. The study was started after receiving ethics committee approval from Kocaeli City Hospital Clinical Research Ethics Committee on 28/12/2023 with protocol number 2023-19. Each patient who met the inclusion criteria was given verbal and written information about the study and written consent was obtained. A total of 89 pregnant women participated in the study. H-hCG level was measured in the serum of patients who had no active complaints and who applied to our gynecology and obstetrics outpatient clinics with suspicion of pregnancy and those who were in the implantation period of pregnancy. As a result of their pregnancy follow-up until the end of the first trimester, 89 pregnant women included in our study were divided into two groups; H-hCG values measured during the implantation period were compared between those whose pregnancies were healthy and those whose pregnancies were terminated. SPSS 22.0 program was used for statistical analysis and P0.05).