Sosyal hizmet uygulamalarında halkla ilişkiler: Karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri, Kastamonu Belediyesi örneği
Public relations in social service practices: Encountered problems and solution proposals, the case of Kastamonu Municipality
- Tez No: 885023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyal Hizmet, Public Relations, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Belediyelerde halkla ilişkilerde karşılaşılan sorunlar çoğunlukla iletişim eksiklikleri, güvenilirlik ve şeffaflık zorlukları, hizmet sunumunda toplumsal ihtiyaçlara uygunluk ve kriz yönetimi sorunları olarak özetlenebilir. İletişim eksiklikleri, belediyelerin vatandaşlarla yeterince etkileşim kuramaması veya doğru iletişim kanallarını kullanmaması anlamına gelir. Bu durum, vatandaşların belediye hizmetlerinden yeterince haberdar olmamalarına ve belediyenin gerçek ihtiyaçları anlama ve karşılamada zorlanmasına neden olabilir. Güvenilirlik ve şeffaflık zorlukları, belediyelerin vatandaşlar tarafından güvenilir olmadığı veya faaliyetlerinin şeffaf bir şekilde yürütülmediği algısının yaygın olmasıyla ilgilidir. Bu durum, toplumun belediyeye olan güvenini sarsabilir ve belediye hizmetlerinin etkinliğini ve kabul edilirliğini azaltabilir. Hizmet sunumunda toplumsal ihtiyaçlara uygunluk sorunu, belediyelerin hizmetlerini toplumun gerçek ihtiyaçlarına uygun olarak planlayıp sunamaması olarak tanımlanabilir. Bu durumda, vatandaşlar memnuniyetsizliklerini dile getirebilir veya hizmetlerin etkinliği ve verimliliği azalabilir. Kriz yönetimi sorunları ise acil durumlar veya kriz anlarında belediyelerin etkili iletişim ve kriz yönetimi stratejileri geliştirememesi durumunda ortaya çıkar. Hızlı ve doğru bilgi akışının sağlanamaması, krizin etkilerini artırabilir ve toplumda panik oluşmasına neden olabilir. Bu sorunların çözümü için belediyelerin iletişim stratejilerini güçlendirmesi, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kalması, toplumsal katılımı teşvik etmesi ve kriz yönetimi planlarını güncel tutması gerekmektedir. Bu adımlar, belediyelerin halkla ilişkilerde daha etkili olmalarını ve vatandaşların belediyeye olan güvenini artırmalarını sağlayabilir. Bu çalışma, Kastamonu Belediyesi'nin sosyal hizmet uygulamalarında halkla ilişkiler yönetimi ve bu uygulamalarda karşılaşılan sorunların tespiti ile çözüm önerilerinin sunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The problems encountered in municipal public relations can be summarized as communication deficiencies, credibility and transparency challenges, compliance with social needs in service delivery, and crisis management problems. Communication gaps mean that municipalities do not interact with citizens sufficiently or do not use the right communication channels. This can lead to citizens not being sufficiently informed about municipal services and municipalities struggling to understand and meet real needs. Credibility and transparency challenges relate to the widespread perception that municipalities are not trusted by citizens or that their activities are not carried out in a transparent manner. This can undermine public trust in the municipality and reduce the effectiveness and acceptability of municipal services. The problem of social relevance in service delivery can be defined as the failure of municipalities to plan and deliver their services in line with the real needs of society. In this case, citizens may express dissatisfaction, or the effectiveness and efficiency of services may be reduced. Crisis management problems arise when municipalities fail to develop effective communication and crisis management strategies during emergencies or crises. Failure to provide fast and accurate information flow can increase the effects of the crisis and cause panic in society. To address these problems, municipalities must strengthen their communication strategies, strictly adhere to the principles of transparency and accountability, encourage community participation, and keep crisis management plans up-to-date. These steps can help municipalities become more effective in public relations and increase citizens trust. This study aims to present public relations management in Kastamonu Municipality's social service practices, identify the problems encountered in these practices, and propose solutions.