Günümüzdeki polis-halk ilişkilerinin değerlendirilmesi
The Appraisng of relationships between police and citizen nowadays
  1. Tez No: 110212
  2. Yazar: İBRAHİM ÇEVİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜNAL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GÜNÜMÜZDEKİ POLİS-HALK İLİŞKİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ İbrahim ÇEVİK Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ünal ÖZDEMİR 2002 -SAYFA: 150 + XIV Jüri : Yrd. Doç. Dr. Ünal ÖZDEMİR Doç. Dr. Halil KOCA Yrd. Doç. Dr. Serkan DOĞANAY Toplumumuz, kültürün dinamik yapısı içersinde sürekli bir değişim yaşamaktadır. Ekonomik, sosyal, siyasal, teknolojik vb. alanlarda devamlı gelişme göstermektedir. Topluma hizmet eden kuruluşlarında bu gelişmelere ayak uydurmaları, kendilerini yenilemeleri şarttır.Polis Teşkilatında her sahada olduğu gibi halkla ilişkiler alanında da kendini yenilemesi ve geleceğe dönük yeni kararlar ile uygulamalar tespit etmesi gerekmektedir. Günümüzde bütün yönleriyle ulaşılmak istenen çağdaş demokratik hukuk devleti hayalinin gerçekleşebilmesi, insan haklan ve özgürlük gibi kavramların yaşanabildiği güvenliğin ve kamu düzeninin sağlanabildiği ülkelerde söz konusudur. Bunun mümkün olabilmesi için Polis-Halk ilişkilerinin de geliştirilmesi gereklidir. Polis ne kadar teknik imkanlarla donatılırsa donatılsın, halkın işbirliği olmadan suçun önlenmesi suçluların yakalanabilmesi mümkün değildir. Klasik halkla ilişkiler programlarında genel olarak tek yönlü mesaj iletimi vardır. Halkla ilişkiler programlarında daha ziyade polisin tanıtımı hedeflenmiştir. Oysaki toplumun desteğini isteyen polis; halkın görüş, istek ve eleştirilerini de almak zorundadır. Bu anlamda çift yönlü iletişimin gerekliliği öne sürülebilir. Polis-Halk ilişkilerinde karşılaşılan sorunları tespit etmek, yani hastalığın önce teşhis etmek yapılabilecek tedavinin ön şartıdır. Bu manada polis ve halkın mesleki, sosyal ve kültürel yapısı hakkında durum tespiti yapılması gerekmektedir. Ortaya çıkan sorunlar hakkında halkın ve uzmanların görüşleri doğrultusunda çözüm önerilerigetirilebilir. Bu çalışmada, günümüzdeki haliyle Polis Teşkilatı hakkında bazı saptamalar yapılarak halkın görüşleri alınmaya çalışılmıştır. Yapılan bu araştırma ile alandaki araştırma eksikliğinin giderilebileceği ve böylece polis halk ilişkileri hakkındaki sorunlara daha gerçekçi bir gözle bakılabileceği ve bu konudaki çözümler için bazı önlemlerin alınabileceği düşünülmektedir. Araştırmanın kurumsal temelinde öncelikle Cumhuriyet döneminde polis amir ve memurlarının yetiştiği Polis Okullarının tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Özellikle 1980 sonrası değişen toplum düzeniyle birlikte yeni polislik anlayışına uygun okulların açıldığı görülmektedir. 2001 yılında çıkartılan Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile özellikle polis memuru eğitimi üniversite seviyesinde yapılmaya başlanmıştır. Polis adaylarının yetiştikleri toplum tabakasında kazandıkları ve mesleğe taşıdıktan kültür unsurları vardır. Bunun yanında meslekte edindikleri ve görevlerinin özelliği nedeniyle oluşturdukları alt-kültür unsurları da bulunmaktadır. Bu unsurlar içersinde gerekli ve yararlı olanları kadar zararlı olanları, polisi toplumdan uzaklaştıranları da vardır. Bilmeyerek de olsa bazen bu, devletin eliyle gerçekleşmektedir. Polis mesleğinin kültürü, bir teşkilat olarak inandığı değerleri yansıtır. Bu değerler, polis teşkilatının eleman alımında, seçiminde, politika ve yönetiminde, eğitiminde ve bütünüyle çalışanların görevlerini yerine getirmesinde kendini gösterir.Bütün polis teşkilatlan mesleki değerler sistemi ve kültürüne sahiptir. Ancak önemli olan bu değerlerin niteliği ve polis teşkilatının geliştirilmesinde katkıda bulunup bulunmadığıdır. Halkın gözünde polis imajını ciddi şekilde etkileyen toplumsal olaylarda, polisin ve kitlenin psikolojik yapılarının gereği gibi analiz edilerek tedbirlerin alınması, hak ve özgürlüklerin kullanılması ve kullandırılmasında aşınya kaçılmasını önleyebileceği gibi toplumsal uzlaşmaya da katkı sağlayacaktır. Halkın polise bakışı, polis hakkındaki hukuki tanımlardan öte yüzyıllardan beri süregelen asker-toplumu kültür yapısının ışığında şekillenmektedir. Bunun yanında halk polisi; suç, ceza, hukuk ve devlet gibi kavramlarla da bütünleştirmektedir. Polis tutumlarının sadece kanuni tanımlar içersinde değerlendirilmediği, yazılmamış ancak toplumda yaşayan kültür yapılarını da temsil ettiği varsayılmaktadır.Polisin halkla olan ilişkilerinde sözlü ve beden diliyle(sözsüz) iletişim kurmaktadır. Bu iletişimin etkili, olabilmesi iletişim kaynaklan hakkında alınabilecek kaliteli bir eğitim ile mümkündür. Polis açısından iletişimi doğru kurabilmek başarıyı getirecektir. Halkını anlayan polis daha iyi hizmet edebilecektir. Polis, insan haklarına saygılı olduğu oranda halkla iletişimi daha rahat kurabilecektir. Günümüzün yüksel değeri insan haklan saygı, insanlar kadar kuruluşlar ve devletler içinde ne kadar demokratik olduklarının ölçüsü olmaya başlamıştır. Polis ile İnsan Haklan arasında daha yakın bir ilişki vardır. Polis, İnsan Haklan kavramını benimseyebildiği ve uygulamalarına yansıtabildiği ölçüde basan sayılmaktadır. Bu araştırmanın genel amacı; polisin mesleki, sosyal ve kültürel altyapısı ile ilişkilerin tespit edebilmek, durum saptaması yapmaktır. Günümüzde halkın, polisi çeşitli yönleriyle nasıl değerlendirdiğini tespit etmek, bu yolla çeşitli bulgulara ulaşmak ve çözüm önerileri getirebilmektir. Araştırmadaki veriler literatürdeki kaynakların taranması ve vatandaşlara uygulanan anket yoluyla elde edilmiştir.Bu araştırmada anket yoluyla ve yazılı kaynaklardan elde edilen bilgilerin geçerli ve güvenilir olacağı varsayımından hareket edilmiştir. Araştırma Türkiye genelinde ulaşılabilen illerle sınırlıdır. Araştırma tarama modeliyle yapılmış olup çalışma evreni ulaşılabilen 22 il sınırlan içinde çeşitli yerleşim merkezlerinde yaşayan toplam 8024 vatandaşımızdır. Toplanan veriler üzerinde gerekli kontroller ve düzenlemeler yapıldıktan sonra bilgisayara işlenerek SPSS programında chi- kare (x2) testine tabi tutulmuştur. Anlamlılıkları P< 0,05 düzeyinde sınanmıştır. Sonuçlar alt amaçlara cevap olabilecek şekilde tablolar haline getirilerek yorumlanmıştır. Anket yoluyla elde edilen veriler; vatandaşların polis hakkındaki mesleki bilgileri, düşünceleri, inançları, tutumları, beklentileri ve önerileri ile ilgilidir. Araştırma sonunda elde edilen bilgilere göre sonuçlar çıkarılmış ve öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESIS THE APPRAISING OF RELATIONSHIPS BETWEEN POLICE AND CITIZEN, NOWADAYS Ibrahim ÇEVİK Supervisor: Assist. Prof. Ünal ÖZDEMİR 2002 -PAGE: 150 + XIV Jury : Assist. Prof. Ünal ÖZDEMİR Assoc. Halil KOCA Assist. Prof. Serkan DO?ANAY Our society meets with variations continuously in dynamic structure of the culture and develops in economical, social, political, technological fields. It is an obligation that the organizations, which serve the public, must keep up with the developments and must renew themselves. And also the police organization shall determine new activities in relationships field. Nowadays, contemporary, democratic country dream that is expected to reach in all ways can be mentioned in some countries in which people can live freely and human rights are applied. In order to supply that police public relationships must be developed. However, the police is equipped with technical resources, it is impossible that seize the offenders without a cooperation between public and police. In general, in classical public relationships there is two-way message sending Furthermore, public relationships programmes' aim is to define the police. Whereas, the police who demands public's support, shall get people's opinion, desires and critics. In this connection, we can assert the necessity of two-way communication. Determining encountered public - police relationships problems are the initial stipulation of the treatment. It means that we must determine professional, social and cultural structures of the police and public. Solution proposals can be analysed through public and expertise opinions about the matters. In this study, public opinions were gotten about the Police Organization.VIII It is thought that deficiencies in this field can be removed thus the problems between public and the police can be solved impartial way and some measures can be applied for the solution. Historical progress of The Police Schools where police superiors and inferiors are trained since early Cumhuriyet term is dealt with initially in institutional foundation of investigation. Especially post 1980s' it was seen that the suitable schools to new police mentality are opened at the same time changing public order. Since 2001 police education is at the university level. The police candidates have cultural motives which they got from their society class and transfer to their profession, besides they have some sub cultural motives which were acquired while they work, too. Not only there are beneficial and necessary motives but also useless and abstraction ones. Sometimes government creates these unwittingly. The police profession culture reflects the importance of values they esteem. These values arise while staff acceptation, elimination, management, training and entirely their performance on their duty. All the police organizations have their own profession morality system and culture. But the most important thing is the quality of these values and then if they contribute to developing the police organization or not. To take necessary measures analysing physiological structure of the masses and the police before the social incidents that may affect the police image in negative way, as well as prevents to abuse of rights and freedom, contributes to social agreement. Public opinion about the police is formed under influence of militarised society that is lasting for centuries. On the other hand pubic police is related the concepts like crime, punishment, law and government. The police attitudes are supposed to not only as juridical definitions but also as a representative of unwritten cultural structure, which is seen in society The police communicate with the police verbally and using body language. It can be possible to make the communication effective taking a qualified education course. If the police communicate well, it results in the success. The police who comprehend the public will serve better. The police can communicate with the public easily in portion to be respectful to the human rights. Nowadays, heighten value obeying human rights is the quantity ofIX that if the governments are democratic or not. The police is considered as successful when they adopt and apply human rights sufficiently. The general purpose of this search is, to set the situation and find out the relationship between the police and his profession, his social and cultural infrastructure. To find out how the public evaluate the police in different ways helps with getting different conclusions and offering solution suggestions. The investigation datum was acquired from scanning results of literature sources and the questionnaire, which is applied to people. During the search it is supposed that the know ledges are reliable and prevalent. The search is limited to some cities that could be reached around Turkey. Scanning model was used while searching and 8024 people living in different inhabited places of 22 cities took part in the search. After applying necessary controls and arrangements to the acquirements, they were entered to the PC and subjected to SPSS (x2) test.