Günlük negatif duygulanım ile somatik belirtiler arasındaki ilişkide psikolojik esneklik ve duygusal dokunmanın düzenleyici rolü
The moderating role of psychological flexibility and affectionate touch on the relationship between daily negative affect and somatic symptoms
- Tez No: 885024
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KARANFİL, DOÇ. DR. KERİM SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Mevcut araştırmanın amacı, evli bireylerde günlük negatif duygular ve günlük somatik belirtiler arasındaki ilişkide psikolojik esneklik ve günlük duygusal dokunmanın düzenleyici rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 18-65 yaş aralığında, evli ve eşi ile birlikte yaşayan 122 katılımcı oluşturmaktadır. Mevcut çalışma günlük araştırma yöntemi ile incelenmiş olup katılımcılardan yedi gün boyunca deneyimledikleri negatif duygular, somatik belirtiler ve sarılma, öpme, el ele tutuşma ve sevgi dolu dokunuşu ifade eden duygusal dokunma sıklığını belirtmeleri istenmiştir. Araştırmanın temel ölçümünde ek olarak ilgili demografik bilgiler ve psikolojik esneklik ölçümü yer almaktadır. Hiyerarşik Lineer Modelleme yöntemi ile yürütülen analiz sonuçlarında, katılımcıların günlük negatif duygularının günlük somatik belirtileri ile pozitif yönde ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Düzenleyicilik analiz sonuçlarına göre ise günlük duygusal dokunma, günlük negatif duygular ve günlük somatik belirtiler ilişkisini düzenlese de beklenilen biçimde bu ilişkiyi zayıflatmamış aksine güçlendirmiştir. Psikolojik esnekliğin düzenleyici rolü ise desteklenmemiştir. Sonuç olarak günlük yaşamda deneyimlenen günlük negatif duyguların somatik belirtiler ile ilişkisi ortaya koyulmuştur. Aynı zamanda bu araştırmada yakın ilişkiler bağlamında sıkça deneyimlenen duygusal dokunmanın bu ilişkiyi güçlendirici rolü alanyazına katkı sağlar niteliktedir. Bulgular alanyazın kapsamında ele alınarak gelecek araştırmalar ve uygulamalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to investigate the moderating roles of psychological flexibility and daily affectionate touch in the relationship between daily negative affect and daily somatic symptoms within the context of married individuals. The sample comprises 122 participants aged from 18 to 65, all of whom are married and living with their spouse. This study employed a daily diary methodology, wherein participants were required to report the negative affect, somatic symptoms, and the frequency of affectionate touch (including hugging, kissing, holding hands, and affectionate touching) they experienced over the course of seven days. The baseline measures of the study included demographic information and an assessment of psychological flexibility. The results of the analysis conducted using Hierarchical Linear Modeling showed a positive association between daily negative affect and daily somatic symptoms. The results of moderation analysis supported the moderating role of daily affectionate touch on the relationship between daily negative affect and daily somatic symptoms. However, daily affectionate touch did not weaken this relationship; contrary to our expectations, it strengthened it. The moderating role of psychological flexibility was not supported. In conclusion, this study contributed to the explanation of the relationship between negative affect and somatic symptoms in daily life. Furthermore, the study contributes to the extant literature by demonstrating the strengthening role of frequently experienced affectionate touch in this relationship in the context of close relationships. The implications of these findings are discussed in relation to the literature, and recommendations for future research and practical applications are provided.