Critical success factors (CSFs) of disaster preparedness and response
Afet hazırlığı ve müdahalesinde kritik başarı faktörleri
- Tez No: 885045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY DEMİRKESEN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
'Afet' kavramı insanlık tarihi kadar eskidir. Tarih boyunca afetler dünyanın her yerinde can ve mal kayıplarına neden olmuştur. Dolayısıyla, geçmişte yaşanan felaketlerin benzerleri bugün de yaşanmakta. Ülkelerin afet yönetim sistemleri yaşadıkları afet türlerine göre şekillenmektedir. Ülkelerde sıklıkla meydana gelen afetlere neden olabilecek tehlikelerin önlenememesi, tehlikelerin varlığının kabul edilmesi, kontrol edilmesi ve bu tehlikelerin yaratabileceği etkinin azaltılmasına yönelik tedbirlerin alınması ihtiyacını doğurmaktadır. Bu çalışmada, ülkedeki afet yönetimi ile ilgili önemli faktörlerin araştırılması amacıyla afetlere farklı açılardan odaklanan Türk profesyonellerden veriler toplanmıştır. Toplamda 105 katılımcı vardı ve faktör analizi yapıldı. Öncelikle Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) ve Barlett'in küresellik testleri yapıldı ve sonuçlar buna göre tartışıldı. Faktör analizine dayanarak iki farklı soru için toplam beş faktör grubu oluşturuldu, her biri ortak değişken özellikleri dikkate alınarak şu şekilde isimlendirildi: Deneyimsel öğrenme, kurumsal strateji, ihtiyatlı yaklaşım, organizasyonel hazırlık, ve topluluk katılımı.
Özet (Çeviri)
The concept of 'disaster' is as old as human history. Throughout history, disasters have caused loss of life and property all over the world. Disasters similar to those experienced in the past are also happening today. Disaster management systems of countries are shaped according to the types of disasters they experience. The inability to prevent dangers that may cause disasters, which occur frequently in countries, creates the need to accept and control the existence of dangers and to take measures to reduce the impact that these dangers may cause. In this study, the data was collected from Turkish professionals who focus on disasters from different perspectives to investigate important factors related to disaster management in the country. There were 105 participants in total and a factor analysis was performed. The Kaiser–Meyer–Olkin (KMO) and Barlett's tests for sphericity was conducted first and the results were discussed accordingly. A total of five factor groups for two different questions were derived based on the factor analysis, we labeled each one by considering their common variable features as follows: Experiential learning, institutional strategy, precautionary approach, organizational readiness, community engagement.