Yerel yönetimlerde dijitalleşme: Çanakkale Belediyesi örneği
Digitalization in local governments Çanakkale Municipality example
- Tez No: 885052
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde, devlet organları ve özel sektör temsilcileri, teknolojinin getirdiği avantajları göz önünde bulundurarak yol haritalarını güncellemektedir. Hızla değişen toplumsal dinamikler ve artan küresel rekabet koşulları göz önüne alındığında, yerel idarelerin teknolojiye bağlı olmaksızın faaliyet göstermeleri imkansızdır. Türkiye, dijitalleşen yerel idare modelleriyle uluslararası bir örnek teşkil etmektedir. Bu incelemenin esas gayesi, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yerel idarelerdeki dijital evrimine katkısını değerlendirmek ve bu evrim sürecinin belediyelere sunacağı avantajları belirlemek. Çanakkale Belediyesi sınırlarında yaşayan vatandaşların e-belediyecilik uygulamalarına karşı farkındalık düzeyini tespit etmektedir. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmanın kapsamında Çanakkale merkezde ikamet eden 537 vatandaşa anket tekniği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistiksel analiz programı kullanılarak analiz edilmiş. Anket sonucunda Çanakkale'de yaşayan sakinlerin e-Belediye uygulamalarına yönelik farkındalıklarının yüksek olduğu ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
Today, government bodies and private sector representatives are updating their roadmaps to take into account the advantages of technology. Given rapidly changing social dynamics and increasing global competition, it is impossible for local governments to operate without technology. Turkey sets an international example with its digitalized local government models. The main objective of this study is to assess the contribution of ICT to the digital evolution of local governments and to identify the advantages that this evolution process will offer to municipalities. It determines the level of awareness of citizens living within the borders of Çanakkale Municipality towards e-municipal applications. Within the scope of the study using quantitative research method, a survey technique was applied to 537 citizens residing in the center of Çanakkale. The data obtained were analyzed using SPSS statistical analysis program. As a result of the survey, it was revealed that the awareness of the residents living in Çanakkale towards e-Municipality applications was high.