Kardeş kıskançlığı ve akran zorbalığını okul başarısı üstündeki etkisi
The effect of sibling jealousy and peer bullying on school succes
- Tez No: 885053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE ARDUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kardeş kıskançlığı ve akran zorbalığı, bireylerin sosyal ilişkilerinde önemli bir rol oynayan ve ciddi sonuçlara yol açabilen iki önemli konudur. Bu iki konu, çocukların sağlıklı gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, aileler, eğitimciler ve toplumun genel olarak bu konulara duyarlı olması ve önleyici önlemler alması önemlidir. Ebeveynlerin ve eğitimcilerin çocuklara empati, saygı, işbirliği ve çözüm odaklı davranışlar öğretmesi, kardeş kıskançlığı ve akran zorbalığının önlenmesinde etkili olabilir. Ayrıca, bu konularla ilgili farkındalığı artırmak ve toplumda destekleyici bir ortam oluşturmak da önemlidir. Bu araştırmada kardeş kıskançlığı ve akran zorbalığının okul başarısı üstündeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 6. ve 7. Sınıf ortaokul öğrencileri ve bu öğrencilerin ebeveynlerinden oluşmaktadır. Katılımcılar toplamda 353 kişidir. Çalışmada Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Marmara Kardeş Kıskançlığı Ölçeği ve Akran Zorbalığı Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin güvenirliği Cronbach's alpha analizi ile değerlendirilmiş ve bulgular, ölçeğin bu çalışma için yeterli düzeyde güvenilir olduğunu göstermiştir. Bağımsız ve bağımlı değişken arasındaki ilişki incelenmiş ve varsa bu ilişkinin kuvveti ve yönü Pearson korelasyon analizi ile belirlenmiştir. Elde edilen ölçümlerin düzeyleri demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için, iki gruplu demografik değişkenler için bağımsız örneklem t-testi, üç veya daha fazla gruplu demografik değişkenler için ise tek yönlü anova analizi yapılmıştır.Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında ise öğrencilerin akran zorbalığı düzeylerinin azaldığında kardeş kıskançlığı düzeyinin de orta düzeyde azaldığı belirlenmiştir. Akademik başarısı pekiyi olan öğrenciler ile iyi, orta, geçer ve başarısız olan öğrenciler arasında olduğu ve akademik başarısı pekiyi olan öğrencilerin kardeş kıskançlıklarının daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sibling jealousy and peer bullying are two significant issues that play an important role in individuals' social relationships and can lead to serious consequences. These two issues can negatively affect the healthy development of children. Therefore, it is important for families, educators, and society as a whole to be sensitive to these issues and take preventive measures. Teaching children empathy, respect, cooperation, and solution-oriented behaviors can be effective in preventing sibling jealousy and peer bullying. Additionally, increasing awareness of these issues and creating a supportive environment in society is crucial. The aim of this research was to investigate the impact of sibling jealousy and peer bullying on academic success. The sample of the study consisted of 6th and 7thgrade middle school students and their parents, totaling 353 participants. The SocioDemographic Information Form, Marmara Sibling Jealousy Scale, and Peer Bullying Scale were used in the study. The reliability of the scales was assessed using Cronbach's alpha analysis, and it was found to be sufficient for this research. Pearson correlation analysis was conducted to determine the relationship between independent and dependent variables. Independent samples t-test was used to examine the differences in levels obtained from measurements according to demographic variables for two-group demographic variables, while one-way ANOVA analysis was used for demographic variables with more than two groups. When looking at the results of the study, it was found that as students' levels of peer bullying decreased, their levels of sibling jealousy also decreased moderately. It was also found that there was a difference in sibling jealousy between students with excellent academic performance and those with good, average, passing, and failing academic performance, with students with excellent academic performance exhibiting lower levels of sibling jealousy.