The effects of block-based programming environments on middle school students' computational thinking and science achievement
Blok tabanlı programlama ortamlarının ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme ve fen başarılarına etkileri
  1. Tez No: 885051
  2. Yazar: ŞÜKRAN SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada blok tabanlı programlama ortamlarından biri olan Scratch eğitime entegre edilmiştir. Çalışmanın amacı ortaokul altıncı sınıf öğrencilerine blok-tabanlı programlama ortamı ile fen bilgisi eğitimi vermenin öğrencilerin bilgi işlemsel düşünmelerini ve fen başarılarını geliştirip geliştirmediği araştırmaktır. Çalışmada ayrıca blok-tabanlı programlama yoluyla fen eğitimi alan öğrencilerin Scratch hakkındaki görüşlerinin araştırılması da amaçlanmıştır. Çalışmada yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Katılımcılar, uygun örnekleme yöntemine göre seçilen bir devlet ortaokulundaki 51 altıncı sınıf öğrencisidir. Deney grubunda Scratch programlama ortamları kullanılarak, kontrol grubunda ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın önerdiği öğretim yöntemine uygun olarak öğretim gerçekleştirilmiştir. Üç farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlar, bilgi işlemsel düşünme testi, akademik başarı testi ve etkinlik görüş formudur. Bilgi işlemsel düşünme testi ve akademik başarı testi ön-test ve son-test olarak iki gruba uygulanmıştır. Ayrıca uygulama sonrasında deney grubundaki öğrencilerden etkinlik görüş formu toplanmıştır. Çalışmada kullanılan bilgi işlemsel düşünme testi araştırmacı tarafından 353 ortaokul öğrencisine uygulanmış, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış ve İngilizce'den Türkçe'ye uyanlanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre blok tabanlı programlama ortamları öğrencilerin bilgi işlemsel düşünmeleri ve fen başarıları üzerinde etkilidir. Grupların bilgi işlemsel düşünmelerine bakıldığında deney grubunun lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Başarı testinde gruplar arasında anlamlı bir fark çıkmamasına rağmen deney grubunun puan ortalamaları kontrol grubuna göre daha yüksektir. Ayrıca öğrencilerin çoğu, Scratch programlama etkinlikleri hakkında olumlu görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the block-based programming environments, Scratch, was integrated into education. The purpose of this study was to investigate whether providing science education to middle school sixth-grade students with a block-based programming environment would improve students' CT and science achievement. The study also aimed to investigate the opinions of students who receive science education through block-based programming about Scratch. A quasi-experimental research design was used in the study. Participants were 51 sixth grade students in a public middle school selected according to the convenience sampling method. In the experimental group, teaching was carried out using Scratch programming environments; in the control group, teaching was carried out in accordance with the teaching method recommended by the Ministry of National Education. Three different data collection tools were used. These are computational thinking test, academic achievement test, and activity evaluation form. Computational thinking test and academic achievement test were applied to both groups as pre and post-test. In addition, the activity evaluation form was collected from the students in the experimental group after the intervention. In this study, the researcher administered the computational thinking test to 353 middle school students, carried out validity and reliability analyses, and adapted the test from English to Turkish. The findings indicate that block-based programming environments are effective on students' computational thinking and science achievement. When the groups' computational thinking was analyzed, there was a significant difference in favor of the experimental group. Although there is no significant difference between the groups in the achievement test, the average score of the experimental group is higher than the control group. Additionally, most of the students expressed positive opinions about Scratch programming activities.