Esansiyel hipertansiyonlu hastalarda oksidan-antioksidan sistem ilişkisi ve kalsiyum antagonistleri ile ACE inhibitörlerinin bu sistem üzerindeki etkileri
A Comparative study of oxidant-antioxidant system and effectivenes of antihypertensive drugs chosen from groups of calcium antagonist and ACE inhibitors in essential hypertensive patients
  1. Tez No: 88507
  2. Yazar: ŞERİFE NUR SAĞMANLIGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Kardiyoloji, Hematology, Cardiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
6. ÖZET Esansiyel hipertansiyon kardiovasküler morbidite ve mortaliteyi artıran risk faktörüdür. Kan basıncı regulasyonu sağlansa bile vasküler komplikasyonlar önlenememektedir. Reaktif oksijen metaboliûerinin artmas ve doku hasan ile vasküler patolojileri başlattığı ve devam ettirdiği bilinmektedir. Antihipertansif ilaçların doku koruyucu etkinhğinin önemli olduğu vurgulanmaktadır. Bu çalışmada esansiyel hipertansiyon tanısı almış 46 hasta (9 erkek/37 kadın) normotansif kontrol grubunu oluşturan 20 sağlıklı kişi (5 erkek/15 kadın) ile oksidan (lipid peroksidasyonu ürünü olarak plazma malondialdehid-MDA düzeyi) ve antioksidan (plazma Total Antioxidant Status-TAS) sistem açısından karşılaştırıldı. Plazma MDA düzeyi anlamlı olarak yüksek bulunurken plazma TAS düzeyinde farklılık tespit edilmedi. Kalsiyum antagonisti olarak Amlodipin (dihidropiridin grubu) ve ACE inhibitörü olarak Lisinopril (Karboksil grubu içeriyor) kullanılarak oksidan ve antioksidan sistem üzerine etkileri değerlendirildi. Plazma MDA düzeyinde anlamlı olarak düzelme tespit edilmesine rağmen plazma TAS düzeyinde farklılık tespit edilmedi. Amlodipin ve LisinopriTin etkinlikleri arasında anlamlı farklılık bulunamadı. Esansiyel hipertansiyonda lipid peroksidasyonunun arttığı tespit edilmiştir. Kalsiyum antagonistleri ve ACE inhibitörü gibi antihipertansif ilaçların lipid peroksidasyonundan koruyucu etkileri gösterilmiştir. Antihipertansif tedavide doku koruyucu etkinliğin önemini tekrar belirtilmektedir. 58
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY A COMPARATIVE STUDY OF OXIDANT and ANTIOXIDANT SYSTEMS and EFFECTIVENESS OF ANTIHYPERTENSIVE DRUGS CHOSEN FROM GROUPS OF CALCIUM ANTAGONISTS and ACE INHIBITORS IN ESSENTIAL HYPERTENSIVE PATIENTS Essential hypertension is a risk factor that contributes to cardiovascular morbidity and mortality. Though regulation of blood pressure is established, we cannot improve vascular complications. It is suggested that reactive oxygen metabolites are increased responsible of tissue damage and then, initiating and extending vascular complications. Also, it is implicated of which is important should be the tissue protective feature of antihypertensive drugs. We compared oxidant (the level of plasma malondialdehyde-MDA as a product of lipid peroxidation) and antioxidant (plasma Total Antioxidant Status-TAS) system of fortysix patients who are diagnosed of essential hypertension (nine men/thirtyseven women) with normotensive healthy volunteers (fivemen/fifteen women). The level of plasma MDA was significantly high whereas there was no significant difference of plasma TAS. As a treatment we used calcium antagonist (Amlodipine) and ACE inhibitor (Lisinopril) groups of drugs. Amlodipine is a derivative of dihydropyridine and Lisinopril has a carboxyl residue. We assessed the effectiveness of these different groups of drugs on oxidant and antioxidant system. We obtained the improvement of the level of plasma MDA but there was no difference of effectiveness of each drug. It is suggesting that, in essential hypertension, lipid peroxidation is far beyond the physiological limits. Also, it is demonstrated the tissue protective effect of calcium antagonists and ACE inhibitors from the hazardous influence of lipid peroxidation. As a conclusion, it is important of antihypertensive drugs' properties on“tissue protection”. 59