El-Üsmendi'nin Lübâbü'l-Kelâm'ında istidlal ve ispat yöntemleri
Methods of argument and proof in al-Usmandi's Lubab al-Kalam
- Tez No: 885084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL KASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kelâm ilminin özelliklerinden birisi, problemleri ele alırken sistematik bir bilgi yolu kullanmasıdır. İnançla ilgili problemlerin incelenmesinde sistematik bilgi kullanılmasının bir işareti de şüphesiz, istidlâl ve ispat yöntemleridir. Tezimiz, El-Üsmendî (ö. 552/1157) tarafından eseri Lübabü'l-Kelâm'ın yazıldığı dönemde tartışılan, Allah'ın varlığı ve sıfatları, akıl ve vahiy, bilgi ve kaynakları, iyilik ve kötülük problemi, nübüvvetin ispat edilmesi ve itirazlara karşı savunulması, ahiret halleri gibi kelâm ilminin ele aldığı temel sorunların incelemesinde nasıl açıklamalar yapıldığını ve hangi deliller kullanıldığını ortaya çıkarmayı hedef edinmektedir. Çalışmamızda, Lübâbü'l-Kelâm adlı eserin mahiyeti ve kelâmi unsurları ispat ve istidlâl metotları açısından tespit edilecektir. Tezimizde uluhiyet, nübüvvât ve sem'iyyât konularına istidlâl ve ispat yöntemlerinin nasıl tatbik edildiği incelenecektir. İstidlâl ve ispat yöntemleri ile ilgili çalışmanın, Lübâbü'l-Kelâm adlı eserin, içinde bulunduğu döneme olan katkısı ile birlikte kitabın kelâm açısından kaynak olma vasfına da dikkat çekmesi ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the characteristics of the science of kalam is that it uses a systematic way of knowledge when dealing with problems. A sing of the use of systematic knowledge in the study of problems related to faith is, of course, the methods of arguments and proof. Our thesis aims to reveal what explanations are made and what evidences are used in the examination of the basic problems addressed by the science of theology, such as the existence and attributes of God, reason and revelation, knowledge and sources, the problem of good and evil, the proof of prophethood and its defense against objections, and the states of the hereafter, which were discussed by Al-Üsmendî (d. 552/1157) at the time the work was written. In our study, the nature and kalami elements of the work named Lubab al-Kalam will be determined in terms of proof and argument methods. It will be examined how the methods of Istidlâl and proof are applied in the subjects of Theology, Prophethood and Hereafter. These methods of proof and proof used will show the value of the book in terms of theology, as well as the contribution of the work called Lubab al-Kalam to the period in which it was located. In addition, while preparing our thesis, we also benefited from the original Arabic of the work and the Turkish translations of the work.