Alâüddîn Üsmendî'nin hukuk düşüncesinde kıyas nazariyesi
In the understanding of Alâüddîn Usmendî theory of analogy
- Tez No: 768581
- Danışmanlar: PROF. DR. NASİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Mâverâünnehir fıkıh uleması arasında yer alan münazara, cedel ve hitabet yönüyle meşhur olan Hanefî fakihi ve kelâm âlimi Ebü'l-Feth el-Üsmendî es-Semerkandî'nin (ö. 552/1157) kıyas nazariyesi ele alınmaktadır. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu ve önemi, amacı, sınırlılıkları ve kapsamı, yöntem ve kaynaklarından bahsedilmiştir. Birinci bölümde Üsmendî'nin hayatı ve ilmi kişiliği, yaşadığı dönem, ilmî durum, ilmi metodu ve bilgi teorisi, hocaları, öğrencileri ve eserleri tanıtılacaktır. İkinci bölümde hem genel olarak hem Üsmendî'nin görüşleri çerçevesinde kıyasın kavramsal çerçevesi ve mahiyeti, kıyasın ve kıyas ile ilişkisi bulunan kavramlar, kıyasın meşruiyeti, kaynak ve bilgi değeri, kıyasın unsurları, kıyasın çeşitleri gibi konulara değinilecektir. Üçüncü bölümde ise Üsmendî'nin kıyasa dayalı fıkhî görüşleri bağlamında muâmelât özelinde hâvale, selem, icâre akdi, velâyet ve akrabaların diyet ödemesi konuları ele alınacaktır. Sonuç bölümünde ise, çalışmada ortaya konulan tespitlere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the comparative theory of Ebü'l-Feth el-Üsmendî es-Samarkandî (d. 552/1157), Hanafi jurist and scholar of kalam, who is famous for his debate, dispute and rhetoric, who is among the ulama of Transoxiana, is discussed. The study consists of introduction, three chapters and conclusion. In the introduction, the subject and importance of the study, its purpose, limitations and scope, methods and resources are mentioned. In the first chapter, Üsmendî's life and scientific personality, the period in which he lived, his scientific situation, his scientific method and theory of knowledge, his teachers, students and works will be introduced. In the second chapter, subjects such as the conceptual framework and nature of qiyās, the concepts related to qiyās and its relations, the legitimacy of qiyās, the source and information value, the elements of syllogism, and the types of qiyās will be discussed both in general and within the framework of Usmendi's views. In the third chapter, in the context of Üsmendî's jurisprudence based on transaction, the issues of money transfer leases, salam leases, agreement lease, velâyet and the blood money of relatives will be discussed. In the conclusion part, the findings of the study will be included.