Kronik myeloproliferatif hastalıklarda serum leptin düzeyinin araştırılması
- Tez No: 88509
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Kronik myeloproliferatif hastalıklar, patogenezleri henüz tam olarak ortaya konamamış olan ve birbiriyle ortak noktalan bulunan, hematopoetik kök hücre hastalıklarıdır. Hematopoetik büyüme faktörü olan sitokinlerin ve/veya reseptörlerinin düzensiz kontrolünün patogenezde rolü olabileceği öne sürülmektedir. 1994 yılında keşfedilen ve bir doygunluk hormonu olduğu düşünülen leptininin, yeni çalışmalarla vücutta bir çok sistem üzerinde etkili olabilen bir sitokin olduğuna dair bulgular elde edilmiştir. Hematopoez sürecinde ve hematopoetik kök hücre hastalığı olan myeloproliferatif hastalıklarda leptininin rol oynadığı düşünülmektedir. Çalışmamızda, kronik myeloproliferatif hastalık patogenezinde rolü olduğu düşünülen leptinin, bu hastalardaki serum düzeylerini belirlemeyi ve serum düzeyi ile hastalık, hastanın durumu ve hematolojik parametreleri arasındaki muhtemel ilişkiyi ortaya koymayı amaçladık. Bu amaçla kronik fazdaki ve blastik fazdaki KML, polisitemia vera, esansiyel trombositemi ve idiopatik myelofibrozis hastalarında serum leptin düzeyini ölçtük. Sonuç olarak, çalıştığımız hastalık grubunda serum leptin düzeyi ile hastalık ve hematolojik parametreler arasında ilişki bulamadık. Bulgularımız bu hastalıkların ortaya çıkışında ve gelişmesinde leptinin rolünü ekarte ettirmemekle birlikte, serum leptin düzeyinin bu hastalıklarda anlamlı olmadığını düşündürmektedir. Bu konuda yapılacak daha geniş ve kapsamlı çalışmalarla, bu ilişkinin daha net olarak ortaya konabilineceği inancındayız. 25
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chronic myeloproliferative disorders originate from the dysregulation of the proliferative capability of hematopoietic pluiripotent stem cell. Although they are distinct disorders, they share many properties. Pathogenesis of this group of disorders is still under investigation. Dysregulation of the expression of hematopoietic growth factors and/or their receptors has been implicated in pathogenesis. Leptin was discovered in 1994, and firstly presented as a satiety hormone. Enormouos number of studies has been carried out since its discovery, and new findings about its biologic effects and its role in pathologic conditions have been reached. Normal hematopoietic process and the pathogenesis of myeloproliferative disorders are the mechanisms in which leptin is thought to play an important role. In our study, we aimed to measure the serum concentration of leptin in a group of patients consisting of CML chronic phase, CML blastic phase, policytemia vera, essential thrombocytosis and idiopathic myelofibrosis, and to assess the possible relationship between leptin and diagnosis, patient status and hematologic parameters. In conclusion, we decided that there is no relationship between serum leptin levels and diagnosis, patient status and hematologic parameters. However, our findings do not necessarily rule out the possible role of leptin in the pathogenesis of myeloproliferative disorders. This hypothiesis requires further investigation and more detailed studies must be carried out to clarify the role of leptin in these disorders. 26