Trombositoz saptanan hastalarda etiyolojik analizlerde demir eksikliği ile kronik myeloproliferatif hastalıkların ayrımı kapsamında JAK2, CALR ve MPL mutasyonları ile laboratuvar ve muayene bulgularının karşılaştırılması, tedaviye yanıt ile ilişkilerinin araştırılması
The comparison of JAK2, CALR and MPL mutations, laboratory and physical examination findings and treatment responses between iron deficiency and chronic myelopreliferative disorder patients diagnosed with trombocytosis
- Tez No: 665104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ŞİRİNOĞLU DEMİRİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Trombositoz, oldukça sık rastlanan bir bulgu olup kronik inflamatuar hastalıklar, enfeksiyonlar ve demir eksikliği vb. durumlara sekonder gelişebileceği gibi hematolojik maligniteler ile kronik myeloproliferatif hastalıklarda primer trombositoz olarak da karşımıza çıkabilir. Bu çalışmada trombositoz saptanan hastalarda etiyolojik analizlerde demir eksikliği ile KMPH ayrımını yapmak, KMPH olgularında JAK2, CALR ve MPL mutasyonlarının varlığını ve dağılımını göstermek, demir eksikliği saptanan KMPH grubuyla izole KMPH grubu hastalarının tedavi öncesi ve sonrası trombosit seviyelerinin değerlendirilmesi ile tedavi yanıtlarını karşılaştırmak ve bu iki hasta grubunda tedavi ile dalak boyutlarındaki değişimin saptanmasını amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Hastanemizin Hematoloji polikliniğine başvuran, trombositoz saptanıp KMPH tanısı alan toplam 229 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, KMPH tanısı, JAK2, CALR ve MPL mutasyon varlığı, tanı anındaki hemogram, demir parametreleri, biyokimya ve batın USG sonuçları ile kontrol hemogram ve batın USG sonuçları hastane veri tabanından alındı. Demir parametreleri doğrultusunda demir eksikliği (DE) saptanan hastalar KMPH+DE grubuna, saptanmayanlar ise KMPH grubuna dahil edildi. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: Thrombocytosis is a very common finding which can occur secondary to medical conditions such as chronic inflammatory diseases, infections and iron deficiency. It can also be found as primary thrombocytosis in hematological malignancies and chronic myeloproliferative disorders (CMPD). In this study, we aimed to investigate the presence of JAK2, CALR and MPL mutations to diagnose and differentiate between iron deficiency and CMPD, to compare the treatment responses of patients in CMPD and CMPD with iron deficiency groups by evaluating the platelet levels and splenic diameters before and after the treatment. MATERIAL and METHODS: 229 patients who were found to have thrombocytosis and CMPD at our hospital's Hematology outpatient clinic are included in this study. The patients' age and gender information, diagnosis of CMPD, presence of JAK2, CALR and MPL mutations, results of complete blood count (CBC), serum iron parameters, biochemistry tests, splenic diameters in abdominal USG at the time of diagnosis and the results of control CBC and abdominal USG were obtained from hospital database. According to iron parameters, the patients with iron deficiency (ID) were included into CMPD+ID group, whereas the rest of the patients are included into CMPD group. Statistical analysis was performed with NCSS (Number Cruncher Statistical System) program.