Bisfenol a'nın sıçanlarda neden olduğu testiküler toksisiteye karşı kore ginseng kök ekstresinin olası koruyucu etkilerinin incelenmesi
Investigation of the possible protective effects of korean ginseng root extract against testicular toxicity associated with bisphenol a in rats
  1. Tez No: 885091
  2. Yazar: DOĞANCAN DÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR KAMİL ÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç:Bisfenol A (BPA) günlük hayatta yaygın olarak maruz kalınan endokrin bozucu bir kimyasal ajandır. Testis, beyin ve kalp gibi dokularda oksidatif hasara yol açtığı bilinmektedir. Çalışmamızda Bisfenol A maruziyetine uğratılan sıçanlarda oluşan testis toksisitesinin biyokimyasal, moleküler ve histolojik parametrelerle ortaya konulması; ikincil olarak da antioksidan bir molekül olan Panax ginsengin bu toksisiteye karşı olası korucuyu rolünün araştırılması planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 32 adet, 10-12 haftalık Wistar Albino cinsi sıçan kullanıldı. Gruplar Grup 1: Kontrol (K), Grup 2: Panax Ginseng Kontrol (PG), Grup 3: Bisfenol A (BPA), Grup 4: Bisfenol A + Panax Ginseg (BPA+PG) olarak belirlendi. Deney altı hafta süresince devam etti. Deney sonunda sıçanlardan alınan serum ve doku örneklerinde oksidatif stresin biyokimyasal belirteçleri gruplar arasında karşılaştırıldı. Moleküler olarak da tüm denek gruplarında androjen reseptör (AR) mRNA düzeyleri incelendi. Dokulardaki histolojik değişiklikler ışık mikroskopu ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Bisphenol A (BPA) is a commonly encountered endocrine-disrupting chemical agent in daily life. It is known to cause oxidative damage in tissues such as the testes, brain, and heart. Firstly, we aimed to demonstrate testicular toxicity associated with Bisphenol A exposure in rats through biochemical, molecular, and histological parameters. Secondly, we planned to investigate the potential protective role of Panax ginseng, an antioxidant molecule, against this toxicity. Methods: In this experimental study, 32 Wistar Albino rats aged 10-12 weeks were used. The groups were designated as follows: Group 1: Control (C), Group 2: Panax Ginseng Control (PG), Group 3: Bisphenol A (BPA), and Group 4: Bisphenol A + Panax Ginseng (BPA+PG). The experiment lasted 6 weeks. The biochemical markers of oxidative stress in serum and tissue samples were compared between the groups. Additionally, androgen receptor (AR) mRNA levels were detected in all groups. Histological changes in the tissues were evaluated under a light microscope.