Artırılmış gerçeklik uygulaması ile desteklenen öğretimin öğrencilerin ünite tabanlı başarılarına ve görüşlerine etkisi
The effect of teaching supported by augmented reality application on students' unit-based achievements and opinions
  1. Tez No: 885090
  2. Yazar: ÜMMÜ PINAR GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı 5. sınıf canlılar dünyası ünitesinin, artırılmış gerçeklik (AG) uygulamaları ile öğretilmesinin öğrencilerin akademik başarıları üzerine etkisini ve yapılan AG uygulamaları ile ilgili öğrencilerin görüşlerini incelemektir. Bu amaçla fen bilimleri dersi 5.sınıf“Canlılar Dünyası”ünitesine yönelik AG uygulaması geliştirilmiştir. Araştırmada ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel model tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu bir devlet okulunda öğrenim gören 62 öğrenci oluşturmuştur. Öntest-sontest kontrol gruplu model doğrultusunda çalışma grubu rastgele seçilen iki gruba ayrılmıştır. Bu iki gruptan deney grubundaki 32 öğrenciye“Canlılar Dünyası”ünitesi AG uygulaması içeren etkinlikler ile desteklenerek işlenmiştir. Bu ünite kontrol grubundaki 30 öğrenciye ise 2018 fen bilimleri dersi öğretim programına (FBDÖP) uygun yöntem ve teknikler kullanılarak işlenmiştir. Uygulamanın etkililiğinin araştırılabilmesi için hem kontrol hem de deney grubuna öntest-sontest olarak“Canlılar Dünyası Akademik Başarı Testi”(CDT) ve yalnızca deney grubuna ise uygulama sonrası“Görüşme Formu”uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımsız örneklemler t-testi kullanılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizine tabi tutularak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, AG uygulaması ile dersi işleyen deney grubu öğrencileri ile kontrol grubu öğrencileri arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Nitel veriler analiz edildiğinde, öğrenciler AG uygulamalarını eğlenceli ve öğretici bulduklarını, ayrıca başka konu ve derslerde de söz konusu uygulamaları kullanmak istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of teaching the 5th grade living world unit with augmented reality (AR) applications on students' academic achievements and to examine the students' opinions about the augmented reality applications. For this purpose, an AR application was developed for the“World of Living Things”unit of the 5th grade science course. A quasi-experimental model with a pretest-posttest control group was preferred in the study. The study group of the research consisted of 62 students studying at a public school. In line with the pretest-posttest control group model, the study group was divided into two randomly selected groups. The living world unit was taught to 32 students in the experimental group from these two groups using AR application. This unit was taught to 30 students in the control group using methods and techniques in accordance with the 2018 science curriculum. In order to investigate the effectiveness of the application, the“Living World Academic Achievement Test”was applied to both the control and experimental groups as pretest and posttest, and the“Interview Form”was applied to only the experimental group after the application. In the analysis of quantitative data, independent samples t-test were used. Qualitative data were analyzed using the content analysis technique. According to the analysis results, a significant difference emerged between the experimental group students who taught the course with the AR application and the control group students in favor of the experimental group. When qualitative data was analyzed, students stated that they found AR applications fun and instructive and that they wanted to use these applications in other subjects and courses.