Kurkumin takviyesinin sıçanlarda bisfenol a'nın neden olduğu kognitif disfonksiyon ve nörotoksisite üzerine etkileri
The effects of curcumin supplementation on bisphenol A-induced cognitive dysfunction and neurotoxicity in rats
  1. Tez No: 805536
  2. Yazar: ORHAN FURKAN GÜLKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAZ BELVİRANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsanlar günlük yaşamda birçok kimyasala maruz kalmaktadırlar, bu kimyasalların başında pek çok plastik malzemenin yapısında bulunan bisfenol A (BFA) yer almaktadır. BFA; çeşitli maruziyet yolları ve miktarlarıyla dokularda birikebilmekte ve merkezi sinir sisteminde hipokampus gibi kognitif fonksiyonlarda önemli rol alan bölgelere etki edebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, BFA'nın kognitif fonksiyonlar üzerine etkisini ve kurkumin takviyesinin potansiyel rolünü incelemek ve oksidatif stresle ilişkisini ortaya koymaktı. Çalışmada 30 adet 6 haftalık Wistar cinsi erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu (n=6), 21 gün boyunca oral gavaj yoluyla 1 ml/kg zeytin yağı aldı. BFA grubu (n=8), 21 gün boyunca zeytin yağında çözülerek hazırlanmış 50 mg/kg dozunda BFA'yı oral gavaj yoluyla aldı. Kurkumin grubu (n=8), 21 gün boyunca zeytin yağında çözülerek hazırlanmış 100 mg/kg dozunda kurkumini oral gavaj yoluyla aldı. BFA + Kurkumin grubu (n=8), 21 gün boyunca 50 mg/kg dozunda BFA'yı ve 100 mg/kg dozunda kurkumini oral gavaj yoluyla aldı. 21 günlük takviye periyodunun ardından sıçanlara Morris Su Labirent testi uygulandı. Çalışma sonunda sıçanlardan anestezi altında, kan ve hipokampus dokuları toplandı. Toplanan dokularda beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) ve malondialdehit (MDA) seviyeleri ELISA yöntemi ile tespit edildi. Haftalık kilo değişimleri gruplar arasında farklı idi (P0,05). Sonuç olarak kurkumin takviyesi, BFA maruziyetinin yol açtığı oksidatif strese karşı korumada etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
People are exposed to many chemicals in their daily life, the leading of these chemicals is bisphenol A (BPA), which is found in the structure of many plastic materials. BFA; It can accumulate in tissues with various exposure routes and amounts and can affect regions in the central nervous system such as the hippocampus that play an important role in cognitive functions. The aim of this study was to examine the effect of BPA on cognitive functions and the potential role of curcumin supplementation and to reveal its relationship with oxidative stress. In the study, 30 6-week-old male Wistar rats were used. Rats were randomly divided into 4 groups. The control group (n=6) received 1 ml/kg of olive oil by oral gavage for 21 days. The BFA group (n=8) received 50 mg/kg BFA, prepared by dissolving in olive oil, by oral gavage for 21 days. The Curcumin group (n=8) received 100 mg/kg of curcumin prepared by dissolving in olive oil by oral gavage for 21 days. The BFA + Curcumin group (n=8) received 50 mg/kg BFA and 100 mg/kg curcumin by oral gavage for 21 days. After the 21-day supplementation period, the rats underwent the Morris Water Maze test. At the end of the study, blood and hippocampus tissues were collected from rats under anesthesia. Brain-derived neurotrophic factor (BDNF) and malondialdehyde (MDA) levels were determined in the collected tissues by ELISA method. Weekly weight changes were different between groups (P0.05). In conclusion, curcumin supplementation may be effective in protecting against oxidative stress induced by BFA exposure.