Hisse senedi değerleme yöntemleri ve BİST 30 endeksindeki üretim şirketlerine bir uygulama
Stock valuation methods and an application to manufacturing companies in BIST30 index
  1. Tez No: 885094
  2. Yazar: CAN ÇATALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yatırımcılar ve yatırım profesyonelleri, birçok faktörü dikkate alarak, hisse senedi değerleme yöntemlerini kullanırlar. Bu faktörler arasında, şirketin sektörü, büyüme potansiyeli, finansal durumu, rakip şirketler ve ekonomik koşullar bulunur. Ancak unutulmaması gereken şey, tüm yöntemin subjektif artıları ve eksileri olduğu ve hiçbir yöntemin her durumda en doğru sonucu vermeyebileceğidir. Bu nedenle, yatırımcılar ve yatırım profesyonelleri, birden fazla yöntemi kullanarak, bir hisse senedinin reel değerini bulabilmek için çeşitli yöntemleri kullanmalıdırlar. Ayrıca, yatırımcılar ve yatırım profesyonelleri, her zaman hisse senedi fiyatlarının gelecekteki hareketlerini tahmin etmek için teknik analiz ve temel analiz yöntemlerini kullanabilirler. Teknik analiz, grafikler ve diğer teknik göstergeler kullanarak, hisse senedi fiyatlarının gelecekteki hareketlerini tahmin etmeye çalışır. Temel analiz ise, şirketin finansal durumunu, büyüme potansiyelini ve diğer faktörleri incelemeye çalışarak, hisse senedi fiyatlarının gelecekteki hareketlerini tahmin etmeye çalışır. Sonuç olarak, hisse senedi değerleme yöntemleri, yatırımcılar ve yatırım profesyonelleri için önemlidir. Bu yöntemler, bir hisse senedinin gerçek değerini belirlemek ve gelecekteki getirileri tahmin etmek için kullanılır. Ancak unutulmaması gereken şey, her yöntemin kendine özgü avantajları ve dezavantajları olduğu ve hiçbir yöntemin her durumda en doğru sonucu vermeyebileceğidir. Bu nedenle, yatırımcılar ve yatırım profesyonelleri, birden fazla yöntemi kullanarak ve teknik ve temel analiz yöntemlerini de dikkate alarak, hisse senedi değerleme yöntemlerini kullanmalıdırlar. Çalışmada Bist30 şirketlerindeki üretime dayalı şirketler süzgeçten geçirilip FK, PDDD FAVÖK FS değerleme yöntemlerine göre değerlemeye tabi tutulacaktır. Şirketler kendi çarpan ortalamalarına dayandırılarak Bist30 un çarpan ortalamaları ile kıyaslanarak değerlemeye tabi tutulacaktır. Değerleme yöntemleri kullanılarak Bist30 şirketlerinden üretime dayalı şirketlerin birçok yönteme göre değerlemeleri alınıp bu değerlemeler ile proskeptif çarpanlar ve kar tahminleri bulunup yatırım yaparken vaat edilen kar marjları göz önüne alınacaktır. Bu şekilde yatırımcılar yatırım mantığını kavrayıp daha doğru yatırım tercihlerinde bulunabileceklerdir. Ancak unutulmaması gereken şey, her yöntemin kendine özgü avantajları ve dezavantajları olduğu ve hiçbir yöntemin her durumda en doğru sonucu vermeyebileceğidir. Bu nedenle, yatırımcılar ve yatırım profesyonelleri, birden fazla yöntemi kullanarak, bir hisse senedinin gerçek değerini belirlemek için çeşitli yöntemleri kullanmalıdırlar. Ayrıca, yatırımcılar ve yatırım profesyonelleri, her zaman hisse senedi fiyatlarının gelecekteki hareketlerini tahmin etmek için teknik analiz ve temel analiz yöntemlerini kullanabilirler. Bu tez çalışmamızda Bist30'da işlem gören üretim şirketleri içerisinden yıllık enflasyon üzerinde marj vaat eden şirketleri mercek altına aldık. FK, PDDD, FAVÖK ve FS değerleme yöntemlerine göre yıl içerisinde gelen dört bilançoyu da inceleyip değerlemelerde bulunduk. Toplam 19 şirket içerisinden 10 şirketin enflasyon üzerinde kar marjı vaat ettiğini belirleyip bu 10 şirket ile incelemelerimize devam ettik. Ve bu değerleme yöntemlerinin hemen hemen tamamının isabet sağladığını gördük.
Özet (Çeviri)
Investors and investment professionals consider many factors, They use valuation methods. These factors include the company's industry, growth potential, financial situation, rival companies and economic conditions. However The thing to remember is that the entire method has subjective pros and cons and there is no The reason is that the method may not give the most accurate result in every case. Therefore, investors and Investment professionals calculate the real value of a stock using multiple methods. They must use various methods to find it. Additionally, investors and investment professionals always try to predict future movements of stock prices. They can use technical analysis and fundamental analysis methods. Technical analysis, charts and Predict future movements of stock prices using other technical indicators tries to. Fundamental analysis, on the other hand, examines the company's financial situation, growth potential and other predict future movements of stock prices by trying to examine the factors tries to. As a result, stock valuation methods, investors and investment It is important for professionals. These methods are used to determine the true value of a stock. and is used to predict future returns. However, the thing that should not be forgotten is that every The method has its own advantages and disadvantages and no method is suitable for every situation. It may not give the most accurate result. Therefore, investors and investment professionals, using multiple methods and taking into account technical and fundamental analysis methods, They should use stock valuation methods. In the study, BIST30 companies production-based companies are filtered and applied to FK, PDDD EBITDA FS valuation methods. will be evaluated accordingly. Companies based on their own multiplier averages It will be evaluated by comparing with the multiplier averages of BIST30. Valuation By using methods, production-based companies from Bist30 companies are compared according to many methods. valuations are taken and prospective multipliers and profit estimates are found with these valuations. Promised profit margins will be taken into consideration when investing. This way investors They will be able to understand the investment logic and make better investment choices However, the thing that should not be forgotten is that every The method has its own advantages and disadvantages and no method is suitable for every situation. It may not give the most accurate result. Therefore, investors and investment professionals, using multiple methods and taking into account technical and fundamental analysis methods, They should use stock valuation methods. In the study, BIST30 companies production-based companies are filtered and applied to FK, PDDD EBITDA FS valuation methods. will be evaluated accordingly. Companies based on their own multiplier averages It will be evaluated by comparing with the multiplier averages of BIST30. Valuation By using methods, production-based companies from Bist30 companies are compared according to many methods. valuations are taken and prospective multipliers and profit estimates are found with these valuations. Promised profit margins will be taken into consideration when investing. This way investors They will be able to understand the investment logic and make better investment choices. However The thing to remember is that each method has its own advantages and disadvantages. and that no method may give the most accurate result in every situation. Because, Investors and investment professionals use multiple methods to evaluate a stock They must use various methods to determine its true value. Additionally, investors and Investment professionals always predict future movements of stock prices. They can use technical analysis and fundamental analysis methods to In this thesis study, among the production companies traded in BIST30, we examined the annual We scrutinized the companies that promise margins above inflation. FK, PDDD, EBITDA and FS According to the valuation methods, we examined all four balance sheets received during the year and made valuations. We were found. Out of a total of 19 companies, 10 companies promise profit margins above inflation. We identified and continued our investigations with these 10 companies. And these valuation methods We saw that almost all of them were successful.