Matematik öğretmen adaylarının grafik okuryazarlık düzeyleri ve çoklu zeka alanlarının incelenmesi
Examination of graphical literacy levels and multiple intelligence areas of mathematics teacher candidates
- Tez No: 885095
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSAL BİLGİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Grafikleri anlama ve yorumlamanın önemi göz önüne alındığında görsel ve matematik zekâ alanlarının yüksek olduğu matematik öğretmen ve öğretmen adaylarının grafik okuryazarlık düzeylerinin de yüksek olması beklenmektedir. Bu nedenle, bu çalışma öğretmen adaylarının grafik okuryazarlığı düzeyleri ile zekâ alanlarını belirlemeyi ve demografik özellikleriyle arasında bir ilişkinin olup olmadığını belirlemeyi hedeflemektedir. Araştırmanın amacına yönelik bu araştırmada betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında Kastamonu Üniversitesi Matematik Öğretmenliği bölümünde öğrenimine devam eden 1, 2, 3 ve 4. sınıf olmak üzere toplam 161 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışmanın veri toplama araçlarını araştırmacı tarafından oluşturulan grafik okuryazarlık testi ve çoklu zekâ ölçeği (Babacan, 2022) oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından oluşturulan grafik okuryazarlık testinin güvenirliğini test etmek amacıyla pilot çalışma uygulanmış ve güvenirliği düşüren sorular testten çıkarılarak grafik okuryazarlık testi son halini almıştır. Grafik okuryazarlığı ve çoklu zekâ ölçeğinden elde edilen veriler SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen analizler sonucunda öğretmen adaylarının grafik okuma düzeyinde veriler arası okuma düzeyi ve veri ötesi okuma düzeyine göre daha başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Matematik öğretmen adaylarının grafik okuma düzeyi ile sözel zeka alanları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Kadın matematik öğretmen adaylarının grafik okuryazarlık düzeylerinin hepsinde erkek öğretmen adaylarına oranla daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca 1. Sınıf matematik öğretmen adaylarının grafik okuryazarlık düzeylerinde 2, 3 ve 4. Sınıf matematik öğretmen adaylarına oranla daha başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Matematik öğretmen adaylarından en fazla kişide içsel zeka alanının ön plana çıktığı ve öğretmen adaylarından birden fazla zeka alanına sahip öğretmen adayları içerisinde mantıksal ve görsel zeka alanına aynı anda sahip öğretmen adayının bulunmadığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Given the importance of understanding and interpreting graphics, it is expected that the graphic literacy levels of mathematics teachers and teacher candidates whose visual and mathematical intelligence areas are high will also be high. Therefore, this study aims to determine the graphic literacy levels of teacher candidates and their intelligence areas and to determine whether there is a relationship between them and their demographic characteristics. Dec. Descriptive screening method was used in this research for the purpose of the research. The working group of this research is 1, 2, 3 and 4 who are continuing their education at the Mathematics Teaching department of Kastamonu University in the 2023-2024 academic year. a total of 161 teacher candidates make up the classroom. The data collection tools of the study are the graphical literacy test created by the researcher and the multiple intelligence scale (Babacan, 2022). A pilot study was conducted to test the reliability of the graphical literacy test created by the researcher, and the questions that reduced the reliability were removed from the test and the graphical literacy test was finalized. The data obtained from the graphic literacy and multiple intelligence scale were analyzed with the SPSS 26 program. As a result of the obtained analyses, it was concluded that the teacher candidates were more successful at the graph reading level compared to the inter-data reading level and the Decrement reading level. It has been found that there is a positive relationship between the graphic reading level of mathematics teacher candidates and verbal intelligence areas. Dec. It has been found that female mathematics teacher candidates are more successful in all levels of graphic literacy than male teacher candidates. In addition, it was concluded that 1st grade mathematics teacher candidates were more successful in graphic literacy levels than 2nd, 3rd and 4th grade mathematics teacher candidates. It has been found that the field of internal intelligence comes to the fore in the largest number of mathematics teacher candidates, and there are no teacher candidates who have logical and visual intelligence at the same time among teacher candidates with more than one intelligence field from teacher candidates.