Cumhuriyet Halk Partisi'nde ideolojik dönüşüm ya da yeni merkez arayışları
In the Republican People's Party ideological transformation or the search for a new center
- Tez No: 885103
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Dünyada kapitalist dönüşümün öncülüğünde, yeni bir dönemin yaşandığı XXI. Yüzyılın ilk çeyreğinde, Türkiye toplumunda yaşanan değişimleri de dışsal nedenler ve yapısal gerçeklikler ekseninde açıklamak mümkündür. Tüm dünyada olduğu üzere Türkiye'de de popülizm, yöntem olmanın ötesinde, bizatihi bir siyasal ideoloji olarak ortaya çıkmaktadır. Aynı biçimde, kuruluştan günümüze, merkez sol yelpazede Kemalizm, Atatürkçülük, Merkez, Sol ve Sosyal Demokrasi kavramları, birbiriyle ilişkili, iç içe geçmiş ve hatta birbirinin yerine kullanılır olmuştur. Bu çalışma, Türk siyasal ve toplumsal yapısının çok önemli ve dinamik bir unsurunu temsil eden CHP özelinde, Kemalizm, Atatürkçülük, Sosyal Demokrasi ve sol eksenindeki kavramsal sorunlara açıklık getirmekte, merkez sol partilerinde yaşanan taban-tavan çelişkilerinin temelinde yatan yapısal sorunları incelemekte ve genelde merkez solun, özelde ise CHP'nin Kemalizm-Sosyal Demokrasi ikilemini çözümlemektedir. Çalışma, CHP'nin son dönemde Türk siyasetinde“yeni merkez”olarak adlandırdığımız politik açılımını analiz etmektedir. Bu çerçevede CHP politikalarında Kemalizm'in yeri, sosyal demokrasi ile ilişkisi ve CHP tabanında yarattığı etkiler tartışılmaktadır. Kemalizm perspektifinde yaşanılan kavram karmaşasının çözümlemesine yönelik, Atatürkçülük ve Kemalizm çizgilerinin ayrımı analiz edilmiş ve 1980 sonrası dönemle birlikte belirginleşen yeni yol arayışına izahat getirilmiştir. Türk siyasetinin önemli dinamiklerinden biri olan CHP örneğinde Türkiye'de yaşanan toplumsal ve politik dönüşümün niteliği bu çalışmanın perspektifini yansıtmaktadır. Böylelikle çalışma konusu literatüre de katkı sağlanması hedeflenmiştir. Çalışmada, Türkiye'de sol siyasette çok sık kullanılan ve tartışma yaratan kavramlar ele alınmış, CHP'nin tarihsel dönüşümünde bu kavramların şekillenişi incelenmiştir. Partinin merkez siyasete yerleşme çabaları ve kitleselleşme aşamaları analiz edilmiştir. Kemal Kılıçdaroğlu döneminin incelemesinde ise dönemin hem ayırt edici özellikleri, hem de tarihsel birikimden aldığı yol haritası incelenerek Türk siyasetinde olası dönüşümlere bir bakış açısı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, a new era was experienced in the world under the leadership of capitalist transformation. It is possible to explain the changes experienced in Turkish society in the first quarter of the century in terms of external causes and structural realities. In Turkey, as in the rest of the world, populism emerges as a political ideology itself, beyond being a method. Likewise, from the foundation to the present day, the concepts of Kemalism, Kemalism, Center, Left and Social Democracy have been interrelated, intertwined and even used interchangeably in the center-left spectrum. This study clarifies the conceptual problems of Kemalism, Kemalism, Social Democracy and the left axis in the case of CHP, which represents a very important and dynamic element of the Turkish political and social structure, examines the structural problems underlying the bottom-ceiling contradictions experienced in center-left parties, and examines the structural problems of the center-left in general. In particular, it analyzes CHP's Kemalism-Social Democracy dilemma. The study analyzes CHP's recent political initiative, which we call the“new center”in Turkish politics. In this context, the place of Kemalism in CHP policies, its relationship with social democracy and its effects on the CHP base are discussed. In order to resolve the conceptual confusion experienced in the Kemalism perspective, the distinction between Kemalism and Kemalism lines was analyzed and the search for a new path, which became evident with the post-1980 period, was explained. In the case of CHP, one of the important dynamics of Turkish politics, the nature of the social and political transformation experienced in Turkey reflects the perspective of this study. Thus, it is aimed to contribute to the literature on the subject of the study. In the study, concepts that are frequently used and controversial in left-wing politics in Turkey are discussed, and the formation of these concepts in the historical transformation of CHP is examined. The party's efforts to settle in central politics and its massification stages were analyzed. In the examination of Kemal Kılıçdaroğlu's period, a perspective on possible transformations in Turkish politics was developed by examining both the distinctive features of the period and the road map it took from historical accumulation.