Ayakkabı ürünlerine yönelik müşteri beklentilerinin analizi: Nitel bir araştırma
Analysis of customer expectations for footwear products: A qualitative study
  1. Tez No: 885106
  2. Yazar: BÜŞRA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmada, tüketicilerin ayakkabı türlerine göre satın alım sürecini etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Kastamonu ilinde ikamet eden ayakkabı tüketicilerinin katılımı sağlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubu 133 kişinden oluşmaktadır. Araştırma sürecinde nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılarak araştırma verileri toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış mülakat çalışması ile katılımcıların ayakkabı türlerinde satın alma davranışlarını etkileyen faktörler, ayakkabı türlerinde aranan özellikler, ayakkabı satın alma yöntemleri, yeniden satın almada etkili unsurlar, ayakkabı türlerinde kaliteli algısı unsurları ve ayakkabı sektöründe bilinen yenilikler incelenmiştir. Uygulama verilerinin analizinde MAXQDA 2022 Analytics Pro yazılımı kullanılarak içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda her bir yarı yapılandırılmış mülakat sorusu cevapları için kodlar belirlenmiş ve bu kodlar kod bulutu, şekiller ve tablolar yardımıyla analiz edilerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the factors influencing the purchase process of consumers based on the types of shoes. The participation of shoe consumers residing in the Kastamonu province was ensured in the study. The sample group of the study consists of 133 individuals. During the research process, data was collected using the semi-structured interview method, which is one of the qualitative research approaches. Through the semi-structured interview study, factors influencing purchasing behavior in shoe types, sought-after features in shoe types, shoe purchasing methods, effective elements in repeat purchases, elements of quality perception in shoe types, and known innovations in the shoe sector were examined. Content analysis was performed using the MAXQDA 2022 Analytics Pro software for the analysis of application data. At the end of the research, codes were determined for the responses to each semi-structured interview question, and these codes were analyzed and explained using word clouds, figures, and tables.