Rusya–Ukrayna Savaşı bağlamında Avrupa Birliği'nin değişen enerji politikaları
Changing energy policies of the European Union in the context of the Russia–Ukraine War
  1. Tez No: 885105
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Modern dünyanın süreklilik ilkesine doğrudan hizmet eden ve varoluşun temel niteliği haline gelmiş olan enerji, günümüzde devletlerarası ilişkiler ve uluslararası örgütler bağlamında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Enerji kaynaklarına olan talep ülkelerin stratejik, siyasi ve ekonomik ilişkilerine doğrudan etki etmektedir. Avrupa Birliği (AB) ise dünya genelinde enerji tüketiminin en fazla gerçekleştiği bölgelerden biridir. Ancak enerji üretiminin ve enerji rezervlerinin bu tüketimi karşılayacak düzeyde olmaması nedeniyle AB enerjide dışa bağımlı haldedir. Yakın zamana kadar Rusya Federasyonu'nun AB'nin enerji ithalatında birincil konuma sahip olması Birliğin Rusya'nın enerji politikasından ve enerji politikalarına sirayet eden dış politikasından doğrudan etkilenmesine neden olmaktaydı. Bu bakımdan Rusya - Ukrayna Savaşı' patlak vermesiyle Rusya'ya olan yüksek enerji bağımlılığını bitirmek yönünde arayışa giren Avrupa Birliği (AB) için Birliğin enerji ortakları hem transit ülke hem de enerji hub (enerji merkezi) olarak sahip oldukları potansiyele istinaden giderek artan bir öneme sahip olmuştur. Bu çalışma, 2022 yılında başlayan Rusya – Ukrayna Savaşı'nın Avrupa Birliği'nin enerji politikaları üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Ukrayna savaşını bir dönüm noktası olarak ele alan çalışma, savaş öncesi ve sonrasındaki haliyle AB'nin enerji politikalarını incelemekte, başlıca tedarikçi konumundaki Rusya ve başlıca transit ülke konumundaki Türkiye ile enerji ilişkilerinin seyrine ve değişimine odaklanmaktadır. Çalışma, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın AB'nin enerji politikaları ve enerji ortaklarıyla ilişkileri üzerindeki değişimleri inceledikten sonra gelecek senaryolarını tartışmakta, Rusya ile enerji ilişkilerinde kısa vadede azaltılan bağımlılığın uzun vadedeki muhtemel seyrini ve Türkiye'nin AB'nin alternatif tedarikçi arayışında transit ülke ve enerji hub olarak oynayabileceği potansiyel rolü analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy, which directly serves the principle of continuity in the modern world and has become a fundamental aspect of existence, holds great importance in the context of interstate relations and international organizations. The demand for energy resources has a direct impact on the strategic, political, and economic relations of countries. The European Union (EU), on the other hand, is one of the regions with the highest energy consumption worldwide. However, because energy production and energy reserves are insufficient to meet this demand,, the EU is dependent on foreign energy sources. Until recently, the Russian Federation's primary position in the EU's energy imports caused the Union to be directly affected by Russia's energy and foreign policies. In this respect, for the EU which sought to end its high energy dependence on Russia with the outbreak of the Russia-Ukraine War, Union's the energy partners have become increasingly important due to their potential as both transit countries and an energy hubs. This study investigates the effects of the Russia-Ukraine War, which started in 2022, on the energy policies of the European Union. Considering the war as a turning point, the study examines the EU's energy policies before and after the conflict and focuses on the course and changes in energy relations with Russia, the main supplier, and Türkiye, the main transit country. After examining the changes in the EU's energy policies and relations with its energy partners due to the Russia-Ukraine War, the study discusses the future scenarios, analyzes the possible long-term course of the short-term reduced dependency in energy relations with Russia and the explores potential role Turkey can play as a transit country and energy hub in the EU's search for alternative suppliers.