Siyasal reklamların seçmen üzerindeki etkisi: 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminin psikofizyolojik veri hasadı tekniği ile değerlendirilmesi
Impact of political advertising on voters: 2023 psychophysiological data harvesting of the presidential election evaluation by technique
- Tez No: 885124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI İCİL TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda, Cumhurbaşkanı adaylarının siyasal iletişim sürecinde kullandıkları siyasal reklamlara yönelik seçmenin ilgi düzeylerini ve odaklanma değerlerini, Psikofizyolojik Veri Hasadı tekniği ile değerlendirmektir. Çalışmanın evrenini 18-55+ yaşında kadın ve erkekler oluşturmaktadır. Örneklem olarak seçilen reklamlardan en az birini izlemiş ve 14 Mayıs 2023'te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerde ilk kez oy kullanan 18 yaşındaki 8 katılımcı (4 kadın ve 4 erkek) ve 19-55+ yaş aralığındaki toplam 32 katılımcı (16 kadın, 16 erkek) ile araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma kapsamında ilk oyunu kullanan 18 yaşındaki bireyler bilhassa ayrı bir kategoride sınıflandırılmıştır. 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda yayınlanan siyasal reklam videolarına ilişkin katılımcıların psikofizyolojik çıktıları arasında önemli farklılıklar bulgulanmıştır. Bu anlamda katılımcılar Recep Tayyip Erdoğan'a ait siyasal reklama yüksek motivasyon göstermiş,“Dualar, Rüyalar, Umutlar Seninle”reklamı tüm kategorilerde yüksek görsel dikkat ortalaması ve ilgi yüzdesi almıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to evaluate the voters' interest levels and focus values towards the political advertisements used by the Presidential candidates in the political communication process in the second round of the 2023 Presidential elections, with the Psychophysiological Data Harvesting technique. The population of the study consists of women and men aged 18-55+. The sample included 8 participants (4 women and 4 men) aged 18 years old who watched at least one of the selected advertisements and voted for the first time in the Presidential elections held on May 14, 2023, and a total of 32 participants (16 women, 16 men) aged 19-55+ was included in the research. Within the scope of the research, 18-year-old individuals who used their first game were specifically classified in a separate category. Significant differences were found between the psychophysiological outcomes of the participants regarding the published political advertising videos broadcast in the second round of the 2023 Presidential elections. In this sense, the participants showed high motivation for the political advertisement of Recep Tayyip Erdoğan, and the“Prayers, Dreams, Hopes Are With You”advertisement received a high visual attention average and interest percentage in all categories.