İhsan Deniz'in şiirlerine tematik bir yaklaşım
A thematic approach to İhsan Deniz's poems
  1. Tez No: 885123
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İhsan Deniz 1980 sonrası öne çıkan şairlerden olup farkı söyleyiş tarzı ve kendine has üslubuyla önce çıkan, şiirlerinde metafizik unsurları göze çarpan bir şairdir. Bugüne dek şairin 15 şiir kitabı çıkmış, Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığı yapmış, Bürde, Yönelişler ve İpek Dili Seçkisinde yazıları yayımlanmıştır. Şiirlerinde mistik-metafizik bir üslup benimseyen İhsan Deniz, ölümden yalnızlığa kadar pek çok temayı şiirlerinde işlemiştir. Bu çalışmanın amacı ise İhsan Deniz'in şiir algısı ve şiir üslubunu ortaya koymaktır. Şiire sadece içerik olarak değil şekil olarak da hayli yoğunlaşan İhsan Deniz, şiiri kendisi için bir nefes alma alanı olarak görmüştür. 1980'den günümüze aktif olarak şiir dünyasının içinde olan İhsan Deniz'in şiirleri tematik açıdan incelenmiştir. Çalışmanın birinci başlığında şairin hayatı ve sanatı hakkında bilgilere yer verilirken ikinci bölümünde şiirlerine tematik olarak yaklaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
İhsan Deniz is one of the prominent poets who emerged after 1980, distinguished by his unique style and distinct mode of expression, with metaphysical elements prominently featured in his poems. To date, he has published 15 poetry books, written columns for the newspaper Yeni Şafak, and his articles have been published in Bürde, Yönelişler, and İpek Dili Seçkisi. Embracing a mystical-metaphysical style in his poetry, İhsan Deniz explores a wide range of themes, from death to loneliness. The purpose of this study is to reveal İhsan Deniz's perception of poetry and his poetic style. İhsan Deniz, who delves deeply into poetry both in terms of content and form, views poetry as a breathing space for himself. Actively involved in the world of poetry from 1980 to the present, İhsan Deniz's poems are analyzed thematically. In the first section of this study, information about the poet's life and art is provided, while the second section offers a thematic approach to his poems.