Osmanlı Devleti'nde kadıların askeri seferler sırasındaki görevleri
The duties of the kadis during military campaigns in the Ottoman Empire
- Tez No: 885125
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Osmanlı Devleti, sınırlarını genişletmesiyle beraber toprak düzeninin şekillenmesini etkilemiş; ülke eyaletlere, eyaletler sancaklara, sancaklar ise kazalara ayrılmıştır. Eyaletlerde beylerbeyi, sancaklarda sancakbeyi ve kazalarda da kadılar yer almıştır. Osmanlı Devleti kurulduğu andan itibaren devletin kurumları arasında yer alan kadılar, belli bir süreliğine kaza adı verilen yerlere atanarak, görev bölgelerinde yargı yetkisine sahip hakimliği, merkezden gelen emirleri uygulamayı ve denetlemeyi, yetki alanını kapsayan yerlerde beledi hizmetleri yerine getirmeyi üstlenmiştir. Yargıçlık, mülki ve idari görevlerine ek olarak kadılar, devletin hem karada hem de denizde savaşa giriştiği zaman sefer organizasyonlarının içerisinde yer almıştır. Bu çalışmada mühimme defterlerindeki hükümler tasnif edilerek, XVI. yüzyılın ikinci yarısından XVIII. yüzyılın sonuna kadar olan dönemi kapsayan seferler sırasında kadılara gönderilen emirler incelenmiştir. Mühimme defterlerine göre kadılık kurumu ve sefer organizasyonları birleştirilerek, kadılardan sefer zamanı yerine getirilmesi istenilen görevler tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the Ottoman Empire expanded its borders, it influenced the shaping of the territorial order; The country is divided into states, the states into sanjaks, and the sanjaks into districts. There were beylerbeyis in the states, sancakbeyis in the sanjaks and kadis in the districts. From the moment the Ottoman Empire was founded, kadis, who were among the institutions of the state, were appointed to places called districts for a certain period of time and undertook to serve as judges with jurisdiction in their jurisdictions, to implement and supervise orders coming from the center, and to perform municipal services in places within their jurisdiction. In addition to their judicial, civil and administrative duties, kadis took part in expedition organizations when the state went to war both on land and at sea. In this study, the provisions in the mühimme books were classified and the XVI. from the second half of the century to the XVIII. the orders sent to kadis during the campaigns covering the period until the end of the century were examined. According to the mühimme books, the institution of the kadi and the expedition organizations were combined and the duties that the kadis were asked to perform during the expedition were tried to be determined.