Doküman yönetim sistemleri temel bileşenleri ile işletmelerin lojistik performans kriterlerinin birlikte değerlendirilmesi
Evaluation of basic components of document management systems and logistics performance criteria of enterprises
  1. Tez No: 885128
  2. Yazar: FULYA OKUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALGIN OKURSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, doküman yönetim sistemi (DMS) temel bileşenlerinin lojistik performans kriterlerinin önem düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümde tedarik zinciri ve lojistik yönetimi kavramları beraber ele alınmış ve küresel, ulusal ve işletme düzeyinde lojistik performans kriterleri sıralanarak, lojistik yönetimi performansının işletme performansı ile ilişkisi açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise DMS modelleri ve temel bileşenleri ele alınmış ayrıca DMS' nin lojistik yönetimi ile ilişkisi açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise DMS temel bileşenlerinin işletmelerin lojistik performans kriterleri önem sıralaması üzerindeki etkilerinin araştırılması amacıyla çok kriterli karar verme yöntemlerinden olan analitik hiyerarşi süreci (AHP) kullanılmıştır. Uygulamada en üstte ana kriterlerin DMS bileşenlerinin oluşturduğu ve en altta ise lojistik performans kriterlerinin yer aldığı iki basamaklı bir hiyerarşi kullanılmıştır. AHP sonucunda 0.2417 önem ağırlığı ile stok yönetimi birinci sırada yer alırken ikinci sırada 0.2230 ile işbirliği lojistik performans kriteri bulunmaktadır. Bu kriterleri sırasıyla 0.1955, 0.1885 ve 0.1512 değerleri ile zaman, sevkiyat ve maliyet kriterleri takip etmektedir. Bu sonuçlar DMS odağında lojistik performans kriterlerinin sıralamasının literatürde karşılaşılandan farklı olduğunu ve özellikle eşgüdümleme ile koordinasyon gerektiren faaliyetlere yönelik kriterlerin birinci sırada yer aldığını göstermiştir. Çalışmaların sonuçları, işletmelerin lojistik performanslarını değerlendirirken sadece tek bir açından değil, aynı zamanda diğer fonksiyonel departmanların ve paydaşların bakış açılarını da dikkate alan bir süreç geliştirmelerinin etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of the fundamental components of a document management system (DMS) on the importance levels of logistics performance criteria. In the first section of the study, the concepts of supply chain and logistics management are addressed together, and logistics performance criteria at the global, national, and business levels are listed. Additionally, the relationship between logistics management performance and business performance is explained. The second section of the study discusses DMS models and fundamental components and explains the relationship between DMS and logistics management. In the final section, the Analytic Hierarchy Process (AHP), one of the multi-criteria decision-making methods, was used to investigate the effects of DMS fundamental components on the importance ranking of logistics performance criteria in businesses. In the application, a two-tier hierarchy was used, with the main criteria formed by DMS components at the top and logistics performance criteria at the bottom. As a result of AHP, inventory management ranked first with an importance weight of 0.2417, followed by the collaboration logistics performance criterion with a weight of 0.2230. These criteria are followed by time, shipment, and cost criteria with values of 0.1955, 0.1885, and 0.1512, respectively. These results indicate that the ranking of logistics performance criteria in the context of DMS differs from what is encountered in the literature, showing that criteria related to activities requiring coordination and synchronization rank first. The results of the studies suggest that while evaluating their logistics performance, businesses could develop a process that not only considers a single perspective but also takes into account the viewpoints of other functional departments and stakeholders.