Oksipital ve pariyetooksipital scalp kesilerde lokal anestezi ile gon bloğun etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of gon block with local anesthesia in occipital and pariyetoccipital scalp incisions
  1. Tez No: 885127
  2. Yazar: FURKAN MUNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT PAYZA, DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SEZER ÇINAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Acil servislere kafa travması nedeniyle sık başvuru olmaktadır. Kafa travması sonrası oluşan scalp kesilerinin onarımında hasta ağrı konforunu sağlamak amacıyla lokal anestezik ilaçlar doğrudan yara içine lokal uygulanabileceği gibi yara yerinin ağrı duyusunu taşıyan sinirlere periferik blok olarak da uygulanabilmektedir. Bu çalışma acil servise kafa travması nedeniyle başvuran, oksipital ve pariyetooksipital scalp kesisi olan hastaların kesi onarımında büyük oksipital sinir (great oksipital nerve, GON) ile lokal anestezinin etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Çalışma oksipital veya pariyetooksipital skalp kesisi olan 46 hasta üzerinden yürütüldü. Çalışmaya 18 yaş üstü ve occipital veya pariyetoocccipital scalp kesileri olan hastalar dahil edilmiştir. 18 yaş altı , tek taraflı gon innervasyonuna uymayan scalp kesili hastalar, prilokain allerjisi olan, ilaç uygulaması yapılamayan, gebeler, bilinci etkileyen hastalıkları olan (serebrovasküler hastalık,alkol ve madde kullanımı), daha yüksek miktarda ağrı oluşturan ek yaralanması olan (yüksek enerjili travma) hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmaya dahil edilen oksipital veya pariyetooksipital skalp kesili hastalar randomize bir şekilde 23 hasta lokal anestezi grubu ve 23 hasta gon bloğu grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Lokal anestezi grubundaki hastalara skalp kesisi içerisine lokal anestezik uygulandı. GON bloğu grubundaki hastalara ise skalp kesisinin olduğu tarafa GON bloğu uygulandı. Hastaların başvuru sırasındaki, kesi onarımı esnasındaki ve kesi onarımı sonrasındaki ağrı şiddetleri ağrı sklası kullanılarak hasta veri formuna kaydedildi. Hastalara uygulanan lokal anestezik ilaç miktarı hasta veri formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastalarda cinsiyet, yaş, kesi yeri ve kesi boyutları her iki grupta istatistiksel olarak benzer saptandı. Başvuru sırasındaki ağrı, GON bloğu uygulanan hastalarda lokal anestezi uygulanan hastalara göre daha yüksekti. Kesi onarımı sırasındaki ve kesi onarımı sonrasındaki ağrı, GON bloğu uygulanan hastalarda lokal anestezi uygulanan hastalara göre daha düşük bulundu. GON bloğu uygulanan grupta ilaç miktarı lokal anestezi uygulanan gruptan daha düşük miktardaydı. Sonuç: Oksipital veya pariyetooksipital scalp kesilerinin onarımında GON bloğu uygulaması lokal anestezi uygulamasına kıyasla daha az miktarda ilaç ile daha etkin anestezi ve analjezi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Head trauma is a common cause of presentation to emergency departments. In the repair of scalp incisions after head trauma, local anesthetic drugs can be applied locally directly into the wound or as a peripheral block to the nerves that carry the pain sensation of the wound site in order to provide patient pain comfort. This study aims to evaluate the efficacy of local anesthesia with the tremendous occipital nerve (GON) in the repair of occipital and parietooccipital scalp incisions in patients admitted to the emergency department with head trauma. Materials and Methods: The study was conducted on 46 patients with occipital or parietooccipital scalp incisions. Patients over 18 years of age with occipital or parietooccipital scalp incisions were included in the study. Patients under 18 years of age, patients with unilateral scalp incisions that did not match the gon innervation, patients with prilocaine allergy, patients who could not be administered medication, pregnant women, patients with diseases affecting consciousness (cerebrovascular disease, alcohol, and substance abuse), and patients with additional injuries that caused a higher amount of pain (high-energy trauma) were not included in the study. Patients with occipital or parietooccipital scalp incisions were randomly divided into 23 patients in the local anesthesia group and 23 in the gon block group. In the local anesthesia group, local anesthetic was applied to the scalp incision. In the GON block group, GON block was applied to the side of the scalp incision. The patient data form recorded the pain intensity of the patients before, during, and after incision repair using a pain scale. The patient data form also recorded the amount of local anesthetic drug administered to the patients. Results: Gender, age, incision site, and size were statistically similar in both groups. Preoperative pain was higher in patients who underwent GON block compared to patients who underwent local anesthesia. Pain during incision repair and after the procedure was lower in patients who underwent GON block than those who underwent local anesthesia. The amount of medication was lower in the GON block group than in the local anesthesia group. Conclusion: In the repair of occipital or parietooccipital scalp incisions, GON block provides more effective anesthesia and analgesia with fewer drugs than local anesthesia.