Hemşirelerde merhamet yorgunluğu ile ikincil travmatik stres arasındaki ilişki
The relationship between compassion fatigue and secondary traumatic stress in nurses
  1. Tez No: 885159
  2. Yazar: MERYEM TENDİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜ TEKİN ULUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma hemşirelerde merhamet yorgunluğu ile ikincil travmatik stres arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla 591 hemşire ile yapıldı. Veriler, Aralık 2023-Mart 2024 tarihleri arasında Google Formlar aracılığı ile online olarak toplandı. Veri toplama aracı olarak Hemşire Bilgi Formu, Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği (MY-KÖ) ve İkincil Travmatik Stres Ölçeği (İTSÖ) kullanıldı. Araştırmada veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programında tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama, standart sapma), Bağımsız t testi, Varyans analizi, Bonferroni testleri, Pearson korelasyon ve regresyon testleri kullanılarak analiz edildi. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 29,29±5,98'dir. Hemşirelerin %71,9'unun kadın, %77,4'ünün lisans mezunu, %59,1'inin bekâr olduğu araştırmada İkincil Travma Alt Ölçeği puan ortalaması 20,30±11,10, Mesleki Tükenmişlik Alt Ölçeği puan ortalaması 34,55±17,92 ve MY-KÖ puan ortalaması 54,86±27,79 bulundu. Duygusal İhlal Alt Ölçeği puan ortalaması 10,94±4,22, Kaçınma Alt Ölçeği puan ortalaması 18,72±6,34, Uyarılmışlık Alt Ölçeği puan ortalaması 13,60±5,44 ve İTSÖ puan ortalaması 43,27±14,56 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted with 591 nurses to determine the relationship between compassion fatigue and secondary traumatic stress in nurses. The data have been collected online via Google Forms between December 2023 and March 2024. Nurse Information Form, Compassion Fatigue Brief Scale (MY-CDS) and Secondary Traumatic Stress Scale (ITSS) have been used as data collection tools. In the study, data have been analyzed by using descriptive statistical methods (number, percentage, min-max values, mean, standard deviation), Independent t test, Analysis of Variance, Bonferroni tests, Pearson correlation and regression tests in the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program. The average age of the nurses participating in the research is 29,29±5,98 In the study, in which 71,9% of the nurses are women, 77,4% of them have a bachelor's degree, and 59,1% are single, the Secondary Trauma Subscale mean score is 20,30±11,10, the Professional Burnout Subscale mean score is 34,55±17,92, and the MY-KÖ mean score is 54,86±27,79. The mean score of the Emotional Violation Subscale has been determined as 10,94±4,22, the mean score of the Avoidance Subscale is 18,72±6,34, the mean score of the Arousal Subscale is 13,60±5,44, and the mean score of the ITAS is 43,27±14,56.