Değişim ve geçiciliğin mekânı olarak ev
Home as a space of flux and impermanence
- Tez No: 885168
- Danışmanlar: DOÇ. KEREM OZAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu eser metni, 2023-2024 yıllarında üretilen“EV”isimli resim serisi üzerinden“ev”kavramının ele alınmasını konu edinmektedir. Çalışmada, küreselleşme ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle sürekli olarak yeniden tanımlanan“ev”kavramı, mekân, bellek, zaman, atmosfer, ışık ve nesneler gibi kavramlar aracılığıyla incelenmektedir. İlk olarak,“EV”serisi tanıtılmakta, resimlerin temel teması, teknik özellikleri ve kullanılan malzemeler açıklanmaktadır. Nesnelerin belli belirsiz ve soyut tasvirleri, onların somut gerçeklikten soyutlanmış, geçici ve değişken doğalarına işaret ederken; sınırlı renk paleti ve sade formlar, bu geçicilik ve devamlı değişimi somutlaştıran öğeler olarak işlev görür. Bu yöntemler, resimlerdeki nesnelerin ve mekanların, zamanın ve varlığın akışı içerisindeki yerlerini, geçicilik ve sürekli değişim bağlamında ele alır ve bu temaları vurgular. Bu bağlamda, ev hali ve nesneler, algılanan mekânın ve içinde yaşanan deneyimlerin bir yansıması olarak değerlendirilir; fiziksel mekânın ötesinde, duygusal ve varoluşsal bir alan olarak sunulur. Ardından, çalışma fenomenolojik bir çerçeve ile,“ev”in fiziksel yapısının ötesindeki deneyimsel boyutu ele alınır. Yi-Fu Tuan, Gaston Bachelard ve Maurice Merleau-Ponty gibi fenomenoloji kuramcılarının görüşlerinden yararlanılarak,“ev”in bireysel anılar, duygular ve bedensel deneyimlerle nasıl iç içe geçtiği ve anlam kazandığı incelenmektedir. Bu çerçevede, evin bellek, beden ve atmosferle olan ilişkisi, Donald Rodney, Rachel Whiteread, Gordon Matta-Clark ve Do Ho Suh gibi çağdaş sanatçıların çalışmaları üzerinden incelenerek, farklı sanatsal yaklaşımlar ve temsiller ele alınmaktadır. Son olarak,“EV”serisi, zamanın geçişi ve hatıraların kırılganlığı bağlamında değerlendirilmekte, kullanılan görsel dil ve teknik tercihlerin bu kavramları nasıl yansıttığı açıklanmaktadır. Çalışma, resim serisindeki“ev”temsillerinin, sanat ve felsefe alanlarında evin çok yönlü anlamına nasıl katkıda bulunabileceğini ve bu temsillerin insan deneyimi ve bilincini nasıl etkilediğini incelemeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the artistic interpretation of the concept of“home”through the“HOME”painting series, produced in 2023-2024. The study explores the concept of“home,”constantly redefined by the influences of globalization and technological advancements, through the lens of space, memory, time, atmosphere, light, and objects. The“HOME”series is introduced first, explaining the paintings' central themes, technical aspects, and materials used. The vague and abstract depictions of objects point to their transient and shifting nature, detached from concrete reality. A limited color palette and simplified forms serve as elements that embody this ephemerality and continuous transformation. These methods address and emphasize the place of objects and spaces within the flow of time and existence, in the context of transience and perpetual change. In this sense,“home”and its objects are presented as reflections of the perceived space and the experiences lived within; offered as an emotional and existential realm beyond the physical space. The study then situates the work within a phenomenological framework to analyze the experiential dimension of“home”beyond its physical structure. Drawing on the insights of phenomenological theorists like Yi-Fu Tuan, Gaston Bachelard, and Maurice Merleau-Ponty, the study explores how“home”intertwines with individual memories, emotions, and bodily experiences, contributing to its meaning. The relationship between“home,”memory, body, and atmosphere is further examined through the works of contemporary artists such as Donald Rodney, Rachel Whiteread, Gordon Matta-Clark, and Do Ho Suh, highlighting diverse artistic approaches and representations. Finally, the“HOME”series is analyzed within the context of the passage of time and the fragility of memories, explaining how the visual language and technical choices employed reflect these concepts. The study aims to explore how the representations of“home”in this painting series can contribute to the multifaceted understanding of“home”in art and philosophy, and how these representations impact human experience and consciousness.