Modern dünyada sosyal tedirginliklerin metropol mekanına etkileri
The impact of social anxieties on metropolitan spaces in the modern age
  1. Tez No: 166781
  2. Yazar: ÇAĞRI KÜÇÜKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BELKIS ULUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
MODERN DÜNYADA SOSYAL TEDİRGİNLİKLERİN METROPOL MEKANINA ETKİLERİ ÖZET Değişim olgusunun, sürekliliği ve büyük etkileriyle, toplumlar, milletler veya devletlerin inanışlarının, düşünce sistemlerinin ve kültürlerinin sürekli devinimini beraberinde getirdiği ortadadır. Böylesi devinimlerin en büyük etkilerinden biri de, başta kentsel yerleşimler olmak üzere, içinde yaşanılan fiziksel çevreleri şekillendirip, dönüştürüyor olmalarıdır. Ancak tersten bir okumayla, kentlerin de, daha ilk örneklerinden itibaren, kendi fiziksel yapısını da şekillendiren bu sosyal dinamiklerin ana üreticilerinden biri olduğunu söylemek mümkündür. Kırsal alanlardan veya diğer yerleşimlerden çok daha büyük bir yoğunlukta ve yakınlıkta yaşayan kent toplumunun, yarattığı dinamiklerle, sürekli devinimi mümkün kılan başlıca unsurlardan biri olduğu, ortadadır. Bu bağlamda, kent mekanı ile sosyal dinamikler arasında güçlü bir diyalektik olduğundan bahsedebiliriz. Bu diyalektik, değişimi mümkün kılmasının yanı sıra, birey veya toplumların kendilerine özgü kimlikler oluşturma ve kendilerini kesintisiz bir dönüşüm halindeki dünyaya ait hissedebilmeleri noktasında önem kazanmaktadır. Sosyal ve fiziksel dünyası arasında kurulan bu uyumun insanoğlunun varoluşu için ne kadar büyük önem taşıdığı, özellikle de Endüstri Devrimi 'ni takip eden yıllarda belirgin bir şekilde ortaya çıkmıştır. Artık toplumun kontrolünden çıkan dinamiklerin, yüzeyde farkedilemeyen, ancak derinlerde tetiklediği karmaşık sosyal birikimlerle hazırlamış olduğu bu tarihsel sıçrama noktasından itibaren modern insan gittikçe artan oranda yabancılaşma fenomenine teslim olmaya başlamıştır. Feodal sistemden kapitalist sisteme geçiş aşamasında yaşanan bu büyük sosyal sarsıntıların, doğan yeni sosyal strüktürler ve toplumsal sınıflaşmaların da etkisiyle ciddi kentsel sonuçlar üretmiş olduğunu biliyoruz. Bu sonuçların en büyüğü de kuşkusuz, modern öncesinin kentlerinin yerini, kendine özgü problemleri ve karmaşalarıyla, yabancılaşmanın doğum yeri olarak kabul edilen büyük metropollerin almış olmasıdır. İlk örneklerinden günümüze kadar, yine sosyal dinamiklerle olan ilişkisi dahilinde büyük bir evrim geçirmiş olan metropollerin, bugün içine girmiş olduğu sosyal atmosfer, bir çok araştırmacı tarafından, yabancılaşmanın ve geçiciliğin doğurduğu tedirginlik, korku ve kimliksizlik duygularıyla ilişkilendirilmektedir.İşte bu çalışmanın amacı, sosyal dinamiklerle kent mekanı arasındaki diyalektiği temel alarak, modern metropollerin bugün içinde bulunduğu öne sürülen tedirginlik ve kimliksizlik atmosferinin kent mekanını ne yönde etkilemiş, ve/veya etkilemekte olduğunu incelemek ve aynı zamanda, kurgulanan, veya kendiliğinden oluşan güncel mekansal organizasyonların yine aynı diyalektik çerçevesinde, sosyal atmosfer üzerindeki etkisini anlaşılır hale getirmek olmuştur. Bu amaçlar doğrultusunda, çalışmanın ikinci bölümünde, modern metropolde varolan güncel sosyal atmosferin kökenleri, yabancılaşma kavramının kentsel bağlamda özellikle öne çıktığı düşünülen, mekansal ve sosyal aidiyet problemleri merkez alınarak irdelenmiştir. Bu bağlamda, insan kimliği ile mekan arasındaki varoluşsal bağların önemine değinilmiş ve takibinde, bu bağın modern dönemle beraber sarsılmasının etkileri incelenmiştir. Bu etkilere ek olarak,“yabancı”kavramının modern metropollerin oluşumuyla beraber kazandığı yeni özellikler vurgulanmış ve bölüm sonunda, tüm bu unsurların bir arada değerlendirilmesi sonucunda, metropollerde sınırların öneminin ve yoğunluğunun arttığı ve metropol yerleşimcilerinin bu sınırlar yoluyla birbirlerinden uzaklaşma tercihini kullandıkları tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde, bugünün sosyal tablosu ve metropol mekanının şekillenmesinde önemli rol oynadığı tespit edilen sınır kavramı, geleneksel anlamlan ve özellikleri yanında, modern dönemde edindikleri yeni anlamlar ve üstlendikleri yeni roller gözönünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Sınırların kazandıkları yeni anlam ve nitelikler sayesinde artan etkilerinin anlaşılmasıyla, dördüncü bölümde güncel örneklerine değinilen metropol içi parçalanmaların ne gibi sosyal sonuçlar doğurabileceği ortaya konumuştur. Takip eden dördüncü bölüm, önceki bölümlerde değinilen noktalar ışığında, güncel metropol mekanlarının derinlemesine bir analizini, kimliksel endişeler ve tedirginliklerle şekillenen mekansal stratejilerin ve toplumsal yönelimlerin örneklerini ve belli başlı metropol örneklerinin incelenmesini içermektedir. Bu çerçevede, sosyal parçalanmalar sonucunda hedef haline gelip hızla özelleşme yoluna sokulan kamusal alanlar ve metropollerdeki tedirginliklerin en çarpıcı örneklerinden olan kontrollü site yerleşimleri mercek altına alınmış, metropol mekanının kesintisiz dönüşümünün varabileceği noktalar ve metropol evriminin olası -sonraki- halkalarını kestirmeye çalışan akademik çalışmalara değinilmiştir. Sonuç bölümünde, çalışma genelinde ortaya çıkan güncel metropol tablosu değerlendirilmiş, hızlı modernleşme ve küreselleşme etkisiyle tedirginleşen ve korku atmosferine yenik düşen metropollerin bugünü ve geleceği yorumlanmaya çalışılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
THE IMPACT OF SOCIAL ANXIETIES ON METROPOLITAN SPACES IN THE MODERN AGE SUMMARY The concept of change, with its continuity and enormous impacts, brings about continual dynamics in the beliefs, thought systems and cultures of nations and states. One of the most significant effects is substantially urban dwellings and the fact that they shape and transform the physical surroundings. However, when scrutinized through a counter perspective, urban spaces, starting from the very first instances, have always been one of the major producers of these social dynamics that have shaped their own physical structure. Urban community that lives within greater intensity and closer vicinity when compared to rural areas or other dwellings, is obviously one of the major factors that enable a continuous flow with the dynamics it creates. In this context, we can say that there is a significant dialectical relationship between urban space and social dynamics. This dialectical relationship, aside from enabling the change, pertains special importance in relation to unique identity formation of individuals and communities and to their feelings of belonging to a world that is in incessant change. The fact that the harmony that is established between his/her social and physical worlds bears importance for the existence of human beings was especially brought about during the years that followed the Industrial Revolution. Modern man has been exposed to the escalating alienation phenomenon starting from this historical turning point prepared by the dynamics that have gone beyond the control of the society with complex social accumulations that could not be realized on the surface but that have been triggered in profound levels. We know that these gigantic social turmoils that have been experienced during the transfer from feudal system to capitalistic system, produced crucial urban outcomes influenced by new social structures and social stratifications. Without a doubt, the most significant outcome of these formations is that metropolitan areas have replaced the pre-modern cities with their unique problems and chaotic environments. The social atmosphere the metropole that has gone through great evolution within the framework of its relationship with social dynamics starting from its first instances up to date, has been, by several researchers, related to anxiety, fear and loss of identity that are outcomes of alienation and ephemerality. The objective of this study is analyzing how the atmosphere of the said anxiety and loss of identity that today's urban space has, have influenced or is currently influencing modern metropoles and at the same time clarify how self-formed contemporary spatial organizations influence the social atmosphere within the same dialectical perspective. VIIWithin the direction of these objectives, in the second chapter of the study, roots of contemporary social atmosphere existent in the modern metropole have been investigated by considering in the core the spatial and social belonging problems of alienation concept that specifically appear in the urban context. In this context, importance of existential connections between human identity and space have been emphasized and impacts of the diffusion of this connection have been investigated. In addition to these impacts, new features that the term 'alien' has gained have been elucidated with the formation of modern metropoles. At the end of the chapter, it has been concluded that importance and intensity of boundaries in metropoles have increased and metropolitan dwellers have chosen to live in detachment from one another through these boundaries. In the third chapter, the term boundary that has played a vital role in the shaping of today's social panorama and metropolitan space has been assessed by considering new meanings acquired in modern times and new roles they have undertaken, aside from the traditional meanings and features. Acknowledging the increasing effects owing to the new meanings and features acquired by the boundaries, what sort of social consequences metropolitan fragmentations that have been exemplified throughout the chapter might bring about have been discussed in the fourth chapter. The fourth chapter that follows, within the light of the points that have been tackled in previous chapters, contains a profound analysis of the contemporary metropolitan areas, instances of spatial strategies and social inclinations and trends shaped by identity anxieties and fears and eventually the analysis of specific metropolitan instances. Within this framework, public spaces that are immediately rendered as private spaces as a result of social fragmentations and gated communities that immensely exemplify metropolitan anxieties have been scrutinized and the extent that incessant transformation can achieve and academic work that aims at presuming possible prospective chains of metropolitan evolution have been cited. In the conclusion, the contemporary metropolitan panorama that has appeared in the general study has been evaluated, present situation and future of the metropoles that have become anxious as a result of rapid modernization and globalization and that have fallen victim to the atmosphere of fear. VIII