The effect and legacy of colonialism in modern Indonesian foreign policy
Modern Endonezya dış politikasında sömürgecilik etkisi ve mirası
  1. Tez No: 885169
  2. Yazar: JELANG RAMADHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADER ÖZLEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Güneydoğu Asya'da güçlü bir şekilde sömürgecilik tarafından şekillendirilen modern uluslararası ilişkiler (Uİ), 16. yüzyıla, İkinci Dünya Savaşı'ndan (IIDS) sonra sömürgecilikten kurtulma döneminin başlamasına kadar uzanmıştır. Bir deniz takımadası ülkesi olarak Endonezya, yalnızca Güneydoğu Asya'da değil aynı zamanda Hint-Pasifik'te de kilit aktörlerden biridir. 1800'lü yıllarda Avrupa ülkelerinin sömürgeciliği, bir milletin ortak kaderini paylaşması deneyimini yaratmış ve Endonezya dış politikasında Bebas-Aktif prensibi fikrini öne çıkarmıştır. İktidardaki rejimi ve çağdaş küresel düzeni takip eden dinamiklerdir. Araştırma, postkolonyalizm ve postyapısalcılık gibi sömürgecilik sonrası kuramları kullanarak, modern Endonezya'nın tarihini ve zorlukların üstesinden gelmede devletin dış politika felsefesini incelemiştir. Niteliksel araştırma tasarımı çerçevesinde tez, Endonezya'da bırakılan mirasla geçmişteki ilişkilere ve sömürgeciliğin modern Endonezya dış politikasını ne ölçüde etkilediğine cevap vermeye çalışmıştır. Tez, nitel yöntemi güçlendirmek için kullanılan post-kolonyal kaynaklar olarak Avro-Amerikan merkezciliği taşralılaştırmada bir teori oluşturma süreci ve teorileştirmeyi takip etmek için tümevarımsal olarak yazılmıştır. Dolayısıyla, tarihsel kök, küresel siyasi çekişme ve takımyıldızı, ulusal çıkarları gerçekleştirmek, güvenlik tehdidini azaltmak, anayasal düzene uymak ve dünya barışının sürekliliğine aktif olarak katkıda bulunmak amacıyla Endonezya dış politikasının modelini güçlü bir şekilde etkilemiştir. Sömürgecilik deneyimi, Endonezya'nın küresel barış düzenini tasavvur etmesinde ve sömürge mirasından kaynaklanan isyanlarla yüzleşmesinde belirleyici faktördür. Bu nedenle, artan sert güç kapasitesiyle birlikte yumuşak gücün kullanılması, Endonezya'yı yakın gelecekte sadece bölgenin değil, dünyanın da büyük güçlerinden biri olarak getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Modern international relations (IR) in Southeast Asia strongly shaped by the colonialism dates back 16th century until decolonization era takes turn after World War II (WWII). Indonesia as a maritime archipelagic country is one of key-driving actors, not only in Southeast Asia, but Indo-Pacific too. The colonialism by European countries in 1800s created the common experience as a nation shared destiny and pushed forward the idea of Bebas-Aktif principle for Indonesian foreign policy, yet it is dynamics following the ruling regime and contemporary global constellation. By utilizing post-colonial theories, such as post-colonialism and post-structuralism, the research examines the history of modern Indonesia and the philosophy of nation's foreign policy in overcoming challenges. Under the framework of qualitative research design, the dissertation attempts to answer the past relations with the legacy left in Indonesia and to what extent the colonialism influences modern Indonesian foreign policy. The paper written inductively to pursue a theory-making process and theorization in provincializing Euro-American centricism as the post-colonial resources utilized to strengthen the qualitative methods. Hence, the historical root, global political contestation and constellation are robustly influencing the pattern of Indonesian foreign policy in order to achieve the national interest, reduce the security threat, comply with the constitution order and actively contribute to the perpetuation of peace in the world. The experience of colonialism is the determinant factor for Indonesian envisioning global peace order and facing insurgencies arose from colonial legacy. Therefore, the utilization of soft power combined with the rising hard power capacity make Indonesia more viable option in the near future as one of the major powers not only in region, but global as well.