Kaygı bozukluğu olan çocuklara uygulanan bilişsel davranışçı müdahalelerin çocukların kaygı düzeyine etkisi: Meta analiz çalışması
The effect of cognitive behavioural interventions applied to children with anxiety disorders on their anxiety level: A meta-analysis study
  1. Tez No: 885201
  2. Yazar: HACER ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, kaygı bozukluğu olan çocuklara uygulanan bilişsel davranışçı terapi (BDT) müdahalelerinin çocukların kaygı düzeyine etkisinin belirlenmesi amacı ile meta-analiz yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Bilişsel davranışçı terapinin çocukların kaygı düzeyine etkisinin incelendiği randomize kontrollü ve yarı deneysel çalışmaları belirlemek için“PubMed”,“Science Direct”,“Scopus”,“Web of Science”ve“ULAKBİM”veri tabanları kullanılmıştır. Kapsamlı bir literatür taraması ile dahil edilme kriterlerine uygun olan çalışmalar bu araştırma için seçilmiştir. Çalışmaların metodolojik kalite değerlendirilmesi randomize kontrollü çalışmalar ve yarı-deneysel çalışmalar için Joanna Briggs Institute (JBI) tarafından geliştirilen“Kritik Değerlendirme Kontrol Listeleri”ile yapılmış olup, verilerin meta-analizinde Review Manager 5.4.1 programı kullanılmıştır. Çalışmaya 2015-2024 yılları arasında yayınlanmış olan 29 çalışma dahil edilmiştir. Araştırmaların toplam örneklem hacmi 3.028 (deney grubu:2.214 ve kontrol grubu:814)'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using meta-analysis method to determine the effect of cognitive behavioral therapy (CBT) interventions applied to children with anxiety disorder on children's anxiety level. Databases such as“PubMed”,“Science Direct”,“Scopus”,“Web of Science”and“ULAKBIM”were used to identify randomized controlled and quasi-experimental studies examining the effect of cognitive behavioral therapy on children's anxiety levels. After a comprehensive literature review, studies that met the inclusion criteria were selected for this study. Methodological quality assessment of the studies was performed with the“Critical Appraisal Checklists”developed by the Joanna Briggs Institute (JBI) for randomized controlled trials and quasi-experimental studies, and Review Manager 5.4.1 program was used for meta-analysis of the data. The study was included 29 studies published between 2015 and 2024.