Sıçanlarda acve hurmasının irisin düzeyine etkisi
The effect of ajve date on irisin levels in rats
- Tez No: 885202
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İrisin, beyaz yağ dokusunun esmerleşmesini sağlar ve glikoz ve lipid homeostazını düzenler. İrisinin anti-inflamatuar, anti-apoptotik ve anti-oksidatif özellikleri bilim camiasının büyük ilgisini çekmektedir. Metabolik bozuklukların tedavisi için terapötik potansiyeli bulunmaktadır. Acve hurmasının da antioksidan savunma sistemleri üzerindeki olumlu sonuçları ve oksidatif stres, inflamasyon, hiperglisemi, hiperlipidemi, glikoz homeostazı, hafıza ve öğrenme bozuklukları parametrelerinde iyileşme sağladığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı acve hurması tüketiminin irisin düzeyine etkisini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Irisin promotes browning of white adipose tissue and regulates glucose and lipid homeostasis. The anti-inflammatory, anti-apoptotic and anti-oxidative properties of irisin attract great attention from the scientific community. It has therapeutic potential for the treatment of metabolic disorders.It is known that ajwa dates have positive results on antioxidant defense systems and improve the parameters of oxidative stress, inflammation, hyperglycemia, hyperlipidemia, glucose homeostasis, memory and learning disorders.The aim of this study is to determine the effect of ajwa date consumption on irisin levels.