COVİD-19 pandemisinde bedensel/ortopedik engelli bireylerin yaşadığı zorluklar ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Examining the difficulties experienced by individuals with physical orthopedic disabilities and their quality of life during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 885214
  2. Yazar: BERAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tanımlayıcı tipte olan bu araştırma, COVID-19 pandemisinde bedensel/ortopedik engelli bireylerin yaşadığı zorlukları ve yaşam kalitelerini incelenmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri Adıyaman ilinde bulunan Adıyaman Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı bedensel/ortopedik engelli 18-64 yaş aralığındaki araştırmaya katılmayı kabul eden 140 bireye Eylül 2023–Ocak 2024 tarihlerinde uygulandı. Verilerin toplanmasında“Engelli Bireyleri Tanıtıcı Bilgi Formu”ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOL)'nin bedensel/ortopedik engelli bireyler için geliştirilmiş modülünün WHOQOL-DIS ve Engellilik Modülü Bedensel Engelli Bireylerin Yaşam Kalitesi Ölçüm Aracı Türkçe sürümü kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to examine the difficulties and quality of life experienced by individuals with physical/orthopedic disabilities during the COVID-19 pandemic. The research data was applied to 140 individuals with physical/orthopedic disabilities, aged 18-64, who agreed to participate in the research, affiliated with the Adıyaman Provincial Directorate of Family and Social Services in Adıyaman province, between September 2023 and January 2024.“Disabled Individuals Introductory Information Form”and the Turkish version of the World Health Organization Quality of Life Scale (WHOQOL) module developed for physically/orthopedically disabled individuals, WHOQOL-DIS and Disability Module Quality of Life Measurement Tool for Physically Disabled Individuals, were used to collect the data.