The impact of the COVID-19 pandemic on refugee resettlement in Saint John, New Brunswick, Canada
COVID-19 pandemisinin Saint John, New Brunswick, Kanada bölgesindeki mülteci yerleştirmesi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 717363
  2. Yazar: ZOE MAE MARSTERS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DİLEK ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünyanın her yerinde hali hazırda savunmasız bulunan topluluklar, Coronavirus Hastalığı 2019 (COVID-19) pandemisi sonucunda yeni zorluklarla baş etmek durumunda kalmıştır. Bu durum, özellikle salgının başlangıcı itibariyle yeni bir bölgede yerleşim edinmeye çalışan mülteciler için geçerli olmuştur. Yeniden yerleştirme, mültecilerin kalıcı ikamet edinmek adına bir iltica ülkesinden diğerine hareketi etmesi sürecini belirtmektedir. Araştırmalara göre, mülteciler, bu süreç boyunca dil ve istihdam gibi çeşitli konularda engellerle karşı karşıya kalabilmektedir ve bu engeller sonucunda toplumsal entegrasyonda gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu tezin amacı, pandemi koşullarının hali hazırda yaşanabilecek zorluklara ek olarak ne tür zorluklar oluşturduğunu belirlemektir. COVID-19 pandemisinin, mülteci yeniden yerleştirmesinde mevcut zorluklara farklı boyutlar getirdiğine ve bunun yanında tamamen yeni başka zorlukların da ortaya çıkmasına sebep olduğuna dair hipotezi test etmek amacıyla Saint John, New Brunswick, Kanada'da ilgili kişilerle görüşmeler yapılmıştır. Araştırmaya katılan söz konusu ilgili kişiler; mülteciler, özel sponsorlar ve yeniden yerleşimi kolaylaştıran diğer kişiler olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Yanıtlar, pandemi öncesinde ve sırasında deneyim ve gözlem kalıplarını belirlemek adına tematik içerik analizi kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar, COVID19 pandemisinin, mülteciler için var olan zorlukları üstesinden gelinmesi daha güç hale getirdiğini ortaya koymuş ve pandemi koşullarında ortaya çıkan yeni sorunlara ışık tutmuştur. Özellikle de sosyal mesafe önlemleri, zayıf işgücü piyasası ve artan bedensel ve zihinsel sağlık ihtiyaçları gibi unsurların mültecilerin dil ve istihdam engellerini aşma becerilerine etki ettiği gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra, pandemi koşullarının toplumun yeni üyeleri ve yerel halk arasında sosyal uyumun sağlanmasında, bedensel ve zihinsel sağlık hizmetlerine erişimde ve yer değiştirmeye ilişkin lojistik süreçlerde yeni zorluklar oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) pandemic has introduced new challenges to vulnerable populations globally. This is especially true in the case of refugees who have attempted to resettle since the disease's outbreak. Refugee resettlement refers to the movement from a country of asylum to another for permanent residence. Research shows that during this process, refugees tend to face significant challenges, such as overcoming language and employment barriers, which ultimately lead to delays in integration. This thesis seeks to identify additional challenges during a pandemic. To test the hypothesis that the COVID-19 pandemic has introduced additional dimensions to existing challenges and has created new ones altogether in refugee resettlement, interviews were conducted. The research participants were divided into three groups, refugees, private sponsors, and those who facilitate resettlement in Saint John, New Brunswick, Canada. Thematic content analysis was used analyze responses by identifying patterns of experiences and observations. The results indicate that the COVID-19 pandemic not only made existing challenges increasingly difficult for refugees to overcome, but also highlighted new challenges. Specifically, social distancing measures, a weak labour market, and increasing physical and mental health needs impacted refugees' abilities to overcome language and employment barriers. The pandemic also presented new challenges in achieving social cohesion between newcomers and locals, in accessing physical and mental health services, and in physically relocating.