Alzheimerlı bireylerde ikili görev eğitiminin denge, düşme korkusu, bilişsel fonksiyonlar, ikili görev performansı, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of dual task training on balance, falling fear, cognitive functions, dual task performance, depression and quality of life in individuals with Alzheimer's
  1. Tez No: 885233
  2. Yazar: ZEHRANUR BENZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmanın amacı Alzheimerlı bireylerde ikili görev eğitiminin grup egzersizlerine kıyasla denge, düşme korkusu, bilişsel fonksiyonlar, ikili görev performansı, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 28 Alzheimer hastası katıldı. Katılımcılar iki gruba ayrılarak, müdahale grubuna (MG) (n=15) fizyoterapist gözetiminde motor ve bilişsel egzersizlerin bir arada yapıldığı ikili görev egzersizleri verildi, kontrol grubuna (KG) (n=13) ise rutinde uygulanan grup egzersizlerine devam etmeleri söylendi. İki grup için de egzersiz süresi 8 hafta boyunca, haftada 2 gün, 30 dakika olacak şekilde yapıldı. Her iki gruptaki katılımcılar müdahale öncesinde ve 8 haftalık müdahale sonrasında değerlendirildi. Katılımcıların değerlendirilmelerinde Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Beş Tekrarlı Otur Kalk Testi (BTOKT), Modifiye Düşme Etkinlik Ölçeği (MDEÖ), Mini Mental Durum Testi (MMDT), Bilişsel Rezerv İndeks Ölçeği (BRİÖ), İkili Görev Anketi (İGA), Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) ve Alzheimer Hastalığında Yaşam Kalitesi Ölçeği (AHYKÖ) kullanıldı. Müdahale sonrası MG'nin ZKYT, BTOKT, MDEÖ, İGA, GDÖ ve AHYKÖ skorlarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı iyileşme vardı. MMDT skorları her iki grupta da değişiklik göstermedi. Alzheimerlı bireylerde ikili görev eğitimi, grup egzersizlerine kıyasla dengeyi, ikili görev performansını, yaşam kalitesini iyileştirmede, düşme korkusu ve depresyonu azaltmada daha üstün bulundu. Bilişsel fonksiyonların iyileştirilmesinde ikili görev egzersizlerinin ve grup egzersizlerinin bir etkinliği bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the effects of dual task training compared to group exercises on balance, fear of falling, cognitive functions, dual task performance, depression and quality of life in individuals with Alzheimer's disease. 28 Alzheimer's patients participated in the study. The participants were divided into two groups, the intervention group (IG) (n=15) was given dual task exercises in which motor and cognitive exercises were performed together under the supervision of a physiotherapist, while the control group (CG) (n=13) was told to continue with routine group exercises. The exercise duration for both groups was 30 minutes, 2 days a week for 8 weeks. Participants in both groups were evaluated before and after 8 weeks of intervention. The Timed Get Up and Walk Test (TUG), 5 Repetition Sit and Stand Test (5STS), Modified Falls Efficacy Scale (MFES), Mini Mental State Examination Test (MMSE), Cognitive Reserve Index Scale (CRIS), Dual Task Questionnaire (DTQ), Geriatric Depression Scale (GDS) and Alzheimer's Disease Quality of Life Scale (QOL-AD) were used in the evaluation of the participants. After the intervention, there was a statistically significant improvement in the TUG, 5STS, MFES, DTQ, GDS and QOL-AD scores of IG compared to the control group. MMSE scores did not change in both groups. Dual task training was found to be superior to group exercises in improving balance, dual task performance, quality of life, reducing fear of falling and depression in individuals with Alzheimer's disease. Dual task exercises and group exercises were not found to be effective in improving cognitive functions.