Ortopedik cerrahi hastalarında mesaneye yapılan sıcak-soğuk uygulamanın postoperatif üriner retansiyona etkisi
The effect of hot-cold application to the bladder on postoperative urinary retention in orthopedic surgery patients
  1. Tez No: 885234
  2. Yazar: ELİF DEMİRDEN ERİŞTİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Ortopedi ve Travmatoloji, Nursing, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, ortopedik cerrahi hastalarında mesaneye yapılan sıcaksoğuk uygulamanın postoperatif üriner retansiyona etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Randomize kontrollü müdahale yöntemiyle 18 Aralık 2023-08 Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nin Ortopedi ve Travmatoloji kliniklerinde yürütülen araştırma, müdahale grubunda 44 kontrol grubunda 44 olmak üzere toplam 88 hasta ile tamamlandı. Veri toplama araçları olarak,“Hastaların Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Müdahale Grubu İçin Postoperatif Üriner Retansiyon İzlem Formu”ve“Kontrol Grubu İçin Postoperatif Üriner Retansiyon İzlem Formu”kullanıldı. Tüm hastalar postoperatif 0-6.saatleri arasında postoperatif üriner retansiyon semptomları (ağrı varlığı ve şiddeti, idrar yapma isteği, suprapubik baskı, mesane hacminde artış, mesane globu) açısından değerlendirildi. Müdahale grubundaki hastalara kontrol gruptan farklı olarak her saat içinde bir kez sıcak bir kez soğuk olmak üzere mesaneye sıcak-soğuk uygulama yapıldı. Verilerin analizinde Ki-kare, Mann Whitney testi ve tekrarlı ölçümler için Friedman testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine the effect of hot cold application to the bladder on postoperative urinary retention in orthopedic surgery patients. December 18 2023-May 08 2024 randomized controlled intervention method conducted in the Orthopedics and Traumatology clinics of Ankara Bilkent City Hospital, the research was completed with a total of 88 patients, 44 in the intervention group, 44 in the control group. As data collection tools, the“Descriptive Characteristics of the Patients Form”, the“Postoperative Urinary Retention Monitoring Form for the Intervention Group”and the“Postoperative Urinary Retention Monitoring Form for the Control Group”were used. All patients are postoperative 0-6.postoperative urinary retention symptoms (the presence and score of pain, desire to urinate, suprapubic pressure, increase in bladder volume, bladder globule) were evaluated between. Unlike the control group, patients in the intervention group underwent hot-cold application to the bladder, hot and cold once every hour, unlike the control group. Chi-square, Mann Whitney test and Friedman test were used for repeated measurements in the analysis of the data.