Helicobacter pilori eradikasyonunda omeprazol-amoksisilin-klaritromisin ve lansoprol-amoksisilin-klaritromisin tedavilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 88531
  2. Yazar: SUNA ABDULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YURDAKUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Gastrit ve / veya duodenal ülser olgularda, proton pompa inhibitörleri lansoprazol ve omeprazole ilave olarak amoksisilin ve klaritromisin içeren iki farklı tedavinin H.pylori eradikasyonuna olan etkinliği araştırıldı. Endoskopi değerlendirmelerinde gastrit (n:25, %52.5) ve / veya duodenal ülser (n: 15, %47.5) saptanan 40 hasta iki gruba randomize edildi. Bir ay boyunca birinci gruba lansoprazol 2x30 mg/gün ve bir ay boyunca ikinci gruba omeprazol 2x20 mg/gün uygulandı. Aynı zamanda tüm hastalara ilk 15 gün amoksisilin 2x1 g/gün ve klaritromisin 2x500 mg /gün verildi. Tedavi sonunda famotidin 40 mg/gün ile 6 hafta boyunca idame tedavisi uygulandı. Tüm hastalardan tedavi öncesinde ve bu tedavinin bitiminden korpus ve antrumdan 2 'şer adet biyopsi alınarak gastrit aktivasyon ve H.pylori yoğunluğu değerlendirildi. İstatistiksel incelemeler için Fısher Kesin Olasılık ve Wilcaxon Testi kullanıldı. Birinci grupta eradikasyon oranı %80 (n:16), ikinci grupta ise %75 (n:15) olarak saptandı. Her iki grup arasında eradikasyon açısından anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Eradikasyon sağlanan tüm olgularda gastrit aktivasyonda anlamlı gerileme saptandı (p< 0.001). Eradikasyona sağlanamayan olgularda ise gastrit aktivasyonu istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte gerilediği gözlenmiştir p>0.05). Duodenal ülseri olan hastalarda ise tedavi ile ülserler iyileşti, ayrıca gastrit aktivasyon ve H.pylori yoğunluğunda belirgin gerileme sağlandı (p0.05). Sonuçlarımıza göre amoksisilin ve klaritromisine ilave olarak kullanılan lansoprazol ve omeprazol gastrit aktivite ve H.pylori eradikasyonu açısından karşılaştırıldıklarında aralarında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY We investigated the effectiveness of combination regimens of proton-pump inhibitors lansoprasole and omeprasole and amoxicilline and clarythromycin in eradicating Helicobacter pylorii in cases with gastritis and/or duodenal ulcers. 40 patients found to have gastritis (n:25, 52.5%) and/or duodenal ulcer (n:15, 47.5%) were randomised to two groups. The first group was given lansoprasole 30 mg twice daily for one month, and the second group was given omeprasole 20 mg twice daily for one month. All patients were given amoxicillin 1 g twice daily and clarythromycin 500 mg twice daily for two weeks. Famotidin was given for 6 weeks for maintenance treatment. Activation of gastritis and severity of H. pylorii were investigated by 2 biopsies from corpus and fundus before and after the treatment. Statistical analyses were performed by Fisher's probability and Wilcoxon's tests. Eradication rates were 80% (n:16) for the first group and 75% (n:15) for the second. These rates were not significant between groups (p>0.005). A considerable regression in gastric activation was noted in all cases eradicated (p0.005). In patients with duodenal ulcer, ulcers were healed and severity of H. pylorii regressed with the treatment (p0.05). According to our results, in addition to amoxicilline and clarythromycin, treatments with either lansoprasole or omeprasole did not give significantly different results in terms of gastric activity and H. pylorii eradication (p>0.05). 40